Connect with Us

Si ta mbani lëkurën tuaj të shëndetshme ndërsa jeni të mbyllur në shtëpi

Life Style

Si ta mbani lëkurën tuaj të shëndetshme ndërsa jeni të mbyllur në shtëpi

Publikuar

-

Qëndrimi në shtëpi është mënyra më e mirë për të luftuar përhapjen e koronavirusit, por mbetja në shtëpi për periudha të zgjatura kohe mund të çojë në dëmtimin e lëkurës.

Dr Kathleen Suozzi, një profesor ndihmës i dermatologjisë në Shkollën e Mjekësisë Yale, dhe Dr. Joshua Zeichner, drejtori i hulumtimeve kozmetike dhe klinike në Spitalin Mount Sinai në New York, i thanë Insajderit se çfarë duhet të bëjnë kujdes njerëzit kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës në muajt e ardhshëm.

Zeichner paralajmëroi që ju ende duhet të vishni produkte me SPF brenda dhe se koha shumë e ekranit mund të shkaktojë plakje.

Nga ana tjetër, Suozzi inkurajoi njerëzit të mendojnë për karantinë ose izolim të vetvetes si një kohë për t’i dhënë lëkurës tuaj një “pushim” nga gjërat që e dëmtojnë atë në jetën e përditshme.

Një nga çështjet më të mëdha të lëkurës që mund të ekzekutoni gjatë kësaj kohe është thatësia

Me siguri tashmë jeni marrë me duar të thata si rezultat i larjes së tyre më shpesh, por kjo thatësi mund të ndikojë në lëkurën edhe në fytyrën tuaj. “Larja e tepërt e duarve mund të çojë në prishje të shtresës së jashtme të lëkurës, me thatësi dhe acarim”, tha Dr. Joshua Zeichner , drejtori i hulumtimeve kozmetike dhe klinike në Spitalin Mount Sinai në New York, për Insajderin. “Sigurohuni që rregullisht pas larjes të përdorni një hidratues në duar”

Mbani në mend se është e rëndësishme të përdorni produkte me SPF në to edhe kur nuk po dilni nga shtëpia

Ju mund të mendoni se mund ta kaloni rutinën tuaj SPF sepse nuk po dilni jashtë atje ku dielli është tani, por rezulton, rrezet e diellit mund të ndikojnë tek ju edhe kur jeni në shtëpi. “Të jesh brenda nuk do të thotë që je jashtë fiks për veshjen e diellit,” i tha Zeichner Insajderit. “Në fakt, drita UVA mund të depërtojë drejt e përmes xhamit të dritares, që do të thotë se akoma rrezikoni plakjen e parakohshme dhe madje edhe kanceret e lëkurës.”

Përdorimi i pajisjeve tuaja teknologjike më shumë gjatë kësaj periudhe mund të dëmtojë lëkurën tuaj

“Ne e dimë që pajisjet tuaja lëshojnë dritë blu, e njohur edhe si dritë e lartë e dukshme me energji (HEV),” i tha Zeichner Insajderit. “Ky lloj i dritës është treguar se ka efekte të dëmshme në lëkurë, duke promovuar plakjen e parakohshme dhe pikat e errëta”. Po kështu, edhe akti fizik i shikimit të telefonit tuaj mund t’ju dëmtojë gjithashtu.

Beni më të mirën tuaj të mos prekni fytyrën tuaj

Prekja e fytyrës tuaj me duar të palara është një nga mënyrat më të lehta për të përhapur koronavirusin, por kjo nuk është arsyeja e vetme për të cilën duhet të përpiqeni t’i mbani gishtat larg fytyrës.”Ky mjedis stresues mund të promovojë çarje të puçrrave, por bëni çmos të mos e zgjidhni fytyrën”, tha Zeichner, pasi zgjedhja mund të shkaktojë dhëmbëza ose inflamacion të mëtejshëm.

Mendojeni kohën në shtëpi si një pushim për lëkurën tuaj

Veshja dhe heqja e përbërjes, si dhe aplikimi i një sasie të tepërt të produkteve në fytyrën tuaj mund të çojnë në probleme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: