Connect with Us

Si të përdorim mediat sociale në mënyrë pozitive gjatë pandemisë globale dhe vetë-izolimit

Kuriozitete

Si të përdorim mediat sociale në mënyrë pozitive gjatë pandemisë globale dhe vetë-izolimit

Publikuar

-

Në një kohë si kjo, media sociale mund të bëhet një shpatë me dy tehe. Nga njëra anë, ajo mund të jetë një burim jetësor i lidhjes, shkëmbimit të informacionit dhe bashkëveprimit shoqëror – e cila është më e rëndësishme se kurrë tani që shumica e ndërveprimeve tona fizike me miqtë dhe familjen tonë janë ndalur. Nga ana tjetër, është gjithçka shumë e thjeshtë të biesh në një vrimë të thellë, të errët të mediave sociale në kohë si këto.

Por, në mënyrë të ngjashme, izolimi social ka të ngjarë të ketë një ndikim jashtëzakonisht të dëmshëm në shëndetin mendor të shumë njerëzve. Ne jemi vetëm në fillimin e udhëtimit tonë të bllokimit të koronavirusit, dhe shumë njerëz tashmë po ndiejnë rënien e humorit dhe ankthin e ngritur të shoqëruar me vetminë afatgjatë.

Media sociale mund të bëhet më e rëndësishme se kurrë në javët e ardhshme. Dhe ne duhet të mësojmë se si ta përdorim atë në një mënyrë pozitive dhe të dobishme. Psikologu klinik Dr Roberta Babb , thotë se bashkëveprimi ynë me mediat sociale duhet të vijë me përgjegjësi dhe përgjegjësi. “Sasia e informacionit në internet dhe në mediat sociale për koronavirusin është dërrmuese, e pamëshirshme dhe shumë prej tyre janë nga një këndvështrim negativ / shqetësues,” i thotë Roberta Metro.co.uk.

Pra, si siguroheni që jeni duke u angazhuar me mediat sociale në një mënyrë pozitive? Roberta ka dhënë disa këshilla të thjeshta të cilat duhet ta bëjnë përvojën tuaj në internet më pak stresuese gjatë kësaj kohe të pasigurt.

Ndryshoni temën

Angazhimi pozitiv në mediat sociale mund të përfshijë inicimin ose pjesëmarrjen në debate interesante të cilat nuk kanë lidhje me pandeminë.  Të jesh kurioz për mendimet e njerëzve për një libër, film apo aktivitet është gjithashtu një mënyrë për të ngjallur interes dhe diskutime konstruktive të cilat promovojnë mundësi mësimi, lidhje shoqërore dhe sfidojnë vendin e qëndrimeve dhe narrativave jo të ndihmueshme.

Festoni arritjet tuaja

Angazhimi pozitiv në mediat sociale gjithashtu përfshin ndarjen e duhur të gjërave që ju po bëni mirë, ose që mund të jenë të ndryshme për ju gjatë kësaj kohe të pashembullt të ndryshimit – të dy gjërat që funksionojnë dhe mbase nuk kanë funksionuar aq mirë.

Krijoni komunitete online

Ju mund të përdorni mediat sociale për të gjetur mënyra të reja dhe krijuese për të bërë aktivitete në grup së bashku. Kjo mund të jetë klasa e ushtrimeve, mësime për qepje, shikimi i një filmi në të njëjtën kohë dhe pastaj diskutimi i tij (Partia Netflix), këshilla ose klasa për kopshtarinë ose potting, mësime gjuhësore, seanca studimi / mësimdhënieje ose klasa, meditime, grupe muzikore apo edhe thjesht kafe mëngjes. Ju jeni të kufizuar vetëm nga imagjinata juaj, dhe është mahnitëse ajo që mund të bëni nga komoditeti i shtëpisë tuaj i cili ju mundëson të lidheni me njerëzit.

Promovoni shkaqe të vlefshme

Ju gjithashtu mund të përdorni kohën tuaj shtesë në mediat sociale për të hulumtuar dhe promovuar shkaqe të vlefshme dhe të ndërgjegjësoni për çështje të rëndësishme që mund të jenë lënë pas dore për shkak të jetës së shpejtë, që jemi mësuar të jetojmë.  Angazhimi pozitiv në media sociale me tema për të cilat ndjeheni i apasionuar pas mund të ju ndihmojë të gjeni zërin tuaj dhe të rritni vetëbesimin dhe ndjenjat e vlerësimit të vetvetes.

 

Caktoni afate kohore

Kufizoni sasinë e kohës që keni kaluar në faqet e mediave sociale dhe mbani veten përgjegjës deri në afatet kohore.  Nëse kjo është shumë e vështirë, instaloni një aplikacion bllokues të mediave sociale i cili mund të ndihmojë në zvogëlimin e shkëputjes suaj dhe rritjen e produktivitetit tuaj.

Kufizoni sasinë e lajmeve që konsumoni

Nëse jeni të shqetësuar për gjendjen e botës dhe ndjeheni të tronditur nga të gjitha gjërat e dhimbshme që po ndodhin, ju mund të dëshironi të kufizoni numrin e vendeve të lajmeve që vizitoni, ose postimet që keni lexuar në lidhje me një çështje të caktuar, siç janë rritja e niveleve të infeksionit ose numrit të vdekjeve.

 

Ndërtoni një rutinë

Sigurohuni që keni një rutinë konstruktive të përditshme dhe rutinë të natës, pa marrë parasysh sa themelore.  Mundohuni të kufizoni kohën tuaj në mediat sociale pak para se të shkoni në shtrat, dhe kur të zgjoheni. Jepini vetes mundësinë për të qetësuar dhe zgjuar rrugën natyrore. Merrni një festë në mediat sociale Krijoni një postim duke i lënë njerëzit të dinë që po bëni pushim sepse keni nevojë për pak hapësirë ​​dhe se do të ktheheni./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: