Connect with Us

FOTO- Oficeri i policisë gjen mënyrën e duhur për të përcjellë mesazhin “ Qëndro në shtëpi”

Kuriozitete

FOTO- Oficeri i policisë gjen mënyrën e duhur për të përcjellë mesazhin “ Qëndro në shtëpi”

Publikuar

-

Ndërsa India po zbaton urdhrin e bllokimit të vendit për shkak të pandemisë globale, një oficer policie ka gjetur një mënyrë krijuese për të përcjellë mesazhin tek njerëzit që duhet të qëndrojnë në shtëpi.

Rajesh Babu, një inspektor policie në qytetin jugor të Chennai, ka vendosur një helmetë me formën e koronavirust të ndërtuar posaçërisht ndërsa ndalon automjetet dhe këmbësorët në pikat e kontrollit.

Helmeta është e mbuluar me thumba të kuqe me llamba në fund, ashtu si imazhi mikroskopik i koronavirusit, i cili shkakton sëmundjen Covid-19.

Artisti lokal B. Goëtham, themeluesi i organizatës me bazë në Chennai Art Kingdom, doli me helmetën me formën e Coronavirusit pasi vuri në dukje mungesën e ndërgjegjësimit të publikut rreth masave mbrojtëse dhe parandaluese të Coronavirus.

“Njerëzit nuk janë aq higjenikë,” tha Goëtham. “Ne kemi urdhëresa qeveritare që të mos dalin – por prapë, ne po shohim njerëz që ecin këtu dhe atje pa pajisje të duhura sigurie, pa maska.”

Goëtham mendoi se njerëzit nuk po e merrnin seriozisht sëmundjen sepse dukej e padukshme. Kështu që ai vendosi të krijojë diçka me të cilën ata në të vërtetë mund të shihnin virusin që vinte drejt tyre./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: