Connect with Us

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë.

Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të vazhdueshëm (CPAP), e cila u ri-projektua nga një pajisje ekzistuese në më pak se 100 orë, është rekomanduar për përdorim nga Agjensia Rregullatore e Medikamenteve dhe Produkteve të Kujdesit në Mbretërinë e Bashkuar, sipas një deklarate nga University College London (UCL ), i cili ka punuar në projekt.

Pajisjet CPAP janë përdorur në spitalet në Kinë dhe Itali për të trajtuar infeksionet koronavirus , me raporte që tregojnë se afërsisht gjysma e pacientëve të tillë kanë shmangur nevojën për ventilatorë, sipas deklaratës. Ekziston një mungesë e madhe e ventilatorëve në shumë vende, përfshirë Britaninë, që po luftojnë me shpërthime të rënda.

“Këto pajisje do të ndihmojnë për të shpëtuar jetën duke siguruar që ventilatorët, një burim i kufizuar, përdoren vetëm për personat me sëmundje më të rëndë”, tha profesori Mervyn Singer, një këshilltar i kujdesit kritik në University College London Hospital (UCLH).

Makineritë CPAP ndihmojnë për të mbajtur rrugët e ajrit të pacientëve të hapur dhe për të rritur sasinë e oksigjenit që hyn në mushkëri duke shtyrë ajrin dhe oksigjenin në gojë dhe hundë me një ritëm të vazhdueshëm. Sipas deklaratës, 100 nga makinat e krijuara rishtazi do të përdoren në provat klinike në UCLH, me “rrjedhë të shpejtë në spitalet në të gjithë vendin përpara rritjes së parashikuar të pranimeve në spitalin Covid-19”.

Profesori Tim Baker i UCL tha se një proces që mund të zgjasë me vite ishte zvogëluar në disa ditë, duke sqaruar se ekipi kishte punuar “të gjitha orët” për të çmontuar dhe analizuar një pajisje ekzistuese para se të përdorte simulimet kompjuterike për të “krijuar një shtet-të- versioni më i përshtatshëm për prodhimin në masë. ”

Andy Cowell, drejtori drejtues i Mercedes-AMG Poëertrains me Performancë të Lartë, tha se ai ishte krenar që prodhuesi i motorit Formula 1 ishte në gjendje të marrë pjesë dhe të ndihmojë në shpërndarjen e pajisjes në “afatin më të shpejtë të mundshëm”.

Lewis Hamilton fitoi titullin e tij të gjashtë në Formula 1 në vitin 2019 duke drejtuar një makinë Mercedes./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: