Connect with Us

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Meteoritët tregojnë se uji Martian vinte nga burime të ndryshme

Kuriozitete

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Meteoritët tregojnë se uji Martian vinte nga burime të ndryshme

Publikuar

-

Një nga misteret më të mëdha në mbledhjen e historisë së së kaluarës së Marsit është një pyetje kryesore: Nga erdhi uji? Studiuesit mund të kenë gjetur një të dhënë të madhe në feta të vockla nga meteoritët Martian që ranë në Tokë, sipas një studimi të ri. Marsi ka të ngjarë një planet i ngrohtë dhe i lagësht miliarda vjet më parë para se atmosfera e tij të zhvishej ngadalë dhe të zhytej në hapësirë ​​- duke lënë pas atmosferën e hollë dhe planetin e shkretë të ngrirë që njohim sot.

Por, si arriti që uji arriti në Mars në radhë të parë? Për ta kuptuar këtë, studiuesit duhet të shikojnë shtresat e Marsit. Si çdo planet, ai ka një thelb, mantel, kore dhe atmosferë.
Për fat të mirë, meteoritet Martian përmbajnë shembuj të kores së planetit. Kores është gjithashtu aty ku rezervuari më i madh vlerësohet të jetë në Mars, që përmban 35% të ujit të përgjithshëm të vlerësuar nën sipërfaqe.

Dy meteoritet e njohura njihen si Black Beauty dhe Allan Hills, dhe studiuesit studiuan feta të hollë prej tyre për të parë në të kaluarën e Marsit, duke përfshirë mënyrën se si u formua planeti dhe kur uji u fut në ekuacion.

Studimi i tyre u botua të hënën në revistën Nature Geoscience . Meteorit Black Beauty, i cili vlerësohet të jetë i vjetër prej dy milion vjetësh, u formua dhe u shkëput nga planeti kur një ndikim masiv goditi Marsin dhe pjesët e petëzuara të kores Martian së bashku. Kjo në mënyrë efektive kapi materiale nga pika të ndryshme në afatin kohor Martian.”Kjo na lejoi të formonim një ide se si dukej kores së Marsit për disa miliarda vjet”, tha Jessica Barnes, autore e studimit dhe profesore asistente e shkencave planetare në Universitetin e Arizonës Lunar dhe Laboratorin Planetik.

Kur shikuan dy meteoritet, studiuesit kryen një analizë kimike duke kërkuar dy lloje të izotopeve të hidrogjenit. Izotopet janë atomet që përbëjnë elemente kimike.

Ata ishin posaçërisht në kërkim të “hidrogjenit të lehtë” dhe “hidrogjenit të rëndë”, sepse raporti i këtyre dy izotopeve mund të përdoret për të kuptuar origjinën e gjurmëve të ujit që gjenden në shkëmbinj.
Për shembull, në Tokë, shkencëtarët mund të studiojnë shkëmbinj dhe të përcaktojnë një raport të ngjashëm të izotopeve të hidrogjenit në të gjithë ata që përkthehet në ujërat e oqeanit.

Por këto vlera ndryshojnë egërsisht në meteoritet Marsiane dhe asnjë prej tyre nuk ka qenë e ngjashme, thanë studiuesit. Meteoritet Black Beauty dhe Allan Hills sugjeruan dy burime të ndryshme uji në Mars, bazuar në izotopet e tyre.

“Këto dy burime të ndryshme uji në brendësinë e Marsit mund të na tregojnë diçka për llojet e objekteve që ishin në dispozicion për t’u bashkuar në planetin e brendshëm, shkëmbor,” tha Barnes. “Ky kontekst është gjithashtu i rëndësishëm për të kuptuar habibilitetin e kaluar dhe astrobiologjinë e Marsit”.
Në rastin e Marsit, dy planetimimale të ndryshme me përmbajtje shumë të ndryshme të ujit mund të ishin përplasur dhe kurrë të përziheshin plotësisht, thanë studiuesit.

Kjo është shumë e ndryshme sesa teoria e mëparshme për formimin e Marsit, i cili sugjeroi se ishte më shumë si Tokë. Kjo teori buronte nga një meteorit tjetër Marsian, por kjo erdhi nga manteli i planetit. Veshja është shtresa nënujore shkëmbore midis thelbit dhe kores.”Hipoteza mbizotëruese para se të fillonim këtë punë ishte se brendësia e Marsit ishte më e ngjashme me Tokën,” tha Barnes. “Pra, ndryshueshmëria në raportet e izotopit të hidrogjenit brenda mostrave të Marsianit ishte për shkak të ndotjes tokësore ose implantimit atmosferik, pasi ajo bëri rrugën e saj nga Marsi”.

Toka kishte një oqean magmë globale që ndihmoi në krijimin e thelbin dhe atmosferën e saj miliarda vjet më parë, si dhe tektonikën e pllakave që formuan kontinentet. Tani, studiuesit besojnë se Marsi u formua ndryshe nga Toka.

Meteoritet, të kombinuara me të dhëna të tjera të mëparshme për Marsin, përfshirë vëzhgimet nga rover Curiosity, zbuluan tre gjëra. Në meteoritet Marsian, kore qëndroi shumë e njëjtë me kalimin e kohës. Izotopët sugjeruan ndryshimet atmosferike që ata e dinin se ndodhën me kalimin e kohës në Mars. Dhe mostrat e kores ishin jashtëzakonisht të ndryshme nga manteli poshtë tij.

“Meteorët Marsian në thelb komplotojnë në të gjithë vendin, dhe kështu përpjekja për të kuptuar se çfarë këto mostra janë duke na thënë në të vërtetë për ujin në mantelin e Marsit ka qenë historikisht një sfidë,” tha Barnes. “Fakti që të dhënat tona për koren ishin kaq të ndryshme, na shtyu të kthehemi në literaturën shkencore dhe të shqyrtojmë të dhënat”.

Gjatë kësaj analize, studiuesit zbuluan dy lloje të ndryshme të shkëmbinjve vullkanikë Martianë të quajtur shergottites. Disa u pasuruan, dhe disa ishin varfëruar, që do të thotë se ato përmbanin prova të ujit që përmbajnë izotopë të ndryshëm hidrogjeni.

Së bashku, ato përputhen me historinë e çuditshme të treguar nga meteoritët Martian dhe burimet e ndryshme të ujit të Marsit. “Rezulton se nëse përzieni përmasa të ndryshme të hidrogjenit nga këto dy lloje shergottites, ju mund të merrni vlerën kore”, tha Barnes./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: