Connect with Us

Studiuesit: Ndotja e ajrit dhe sëmundjet e zemrës mund të shkaktojnë Demencën

Shëndeti

Studiuesit: Ndotja e ajrit dhe sëmundjet e zemrës mund të shkaktojnë Demencën

Publikuar

-

Sipas një studimi të ri nga Jama Neurology, njerëzit që kanë sëmundje të zemrës dhe që jetojnë në ajër të ndotur sikur edhe në një sasi të vogël, rrezikojnë të preken nga dementia.

“Interesante, ne kemi qenë në gjendje të krijojmë efekte të dëmshme në shëndetin e njeriut në nivele nën standardet aktuale të ndotjes së ajrit”, tha autori kryesor Giulia Grande, studiues në Departamentin e Neurobiologjisë, Shkencave të Kujdesit dhe Shoqërisë në Karolinska Institutet, në një deklaratë.

Problemet e zemrës, ndotja e ajrit dhe dementia

Studimet e mëparshme kanë treguar një lidhje të drejtpërdrejtë midis sëmundjeve kardiovaskulare dhe rrezikut për dementia studime të tjera kanë treguar një lidhje midis ajrit të ndotur dhe demencës. Por ekipi i Grande besonte se askush nuk kishte shikuar sesi sëmundja kardiovaskulare dhe ndotja afatgjatë e ajrit ndikuan njohjen kur kombinohen.

Pas analizimit të të dhënave, studiuesit zbuluan se ekspozimi afatgjatë ndaj ndotjes së ajrit shoqërohej me një rrezik më të lartë të demencës.

Duke pasur atak të s, një gjendje ku muskujt e zemrës janë shumë të sëmurë ose të dobët për të pompuar mirë gjakun, ose sëmundje koronare të zemrës, rritën lidhjen midis ndotjes së ajrit dhe demencës.
Shoqata më e madhe ishte midis goditjes, ndotjes së ajrit dhe demencës. Stroke shpjegoi gati 50% të rasteve të demencës me ndotjen e ajrit, zbuloi studimi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: