Connect with Us

Burrat me mosfunksionim erektil mund të përballen me një rrezik më të lartë të vdekjes së hershme

Shëndeti

Burrat me mosfunksionim erektil mund të përballen me një rrezik më të lartë të vdekjes së hershme

Publikuar

-

Mosfunksionimi erektil nuk është vetëm çështje në dhomën e gjumit. Mund të jetë gjithashtu një tregues i rrezikut të një njeriu për sëmundje të zemrës dhe vdekje të hershme. Dhe kjo vlen, thotë një studim i ri, pavarësisht niveleve të testosteronit të një njeriu.

Mosfunksionimi erektil përcaktohet si pamundësia për të marrë ose mbajtur një mbledhje sa duhet për të bërë seks, dhe është një gjendje e zakonshme që prek gati 30 milion burra amerikanë, sipas Harvard Medical School .

Ndodh më shpesh tek burrat e moshuar, dhe shpesh i atribuohet niveleve të ulëta të testosteronit – hormoni kryesor seksual që është kyç në zhvillimin e indeve riprodhuese mashkullore dhe për rritjen e muskujve, masës kockore dhe flokëve të trupit.

Nivele të ulëta të testosteronit kanë qenë më parë të lidhura me një rrezik të vdekjes së hershme për burrat e moshuar në krahasim me ato me nivele normale të hormonit, por rezultatet nga hulumtimet e mëparshme kanë qenë jo konsistente, tha Dr. Leen Antonio nga KU Leuven-University Spitalet në Belgjikë, studiuesi kryesor në studimin e ri që shqyrton lidhjen midis niveleve të hormoneve dhe funksionit seksual në meshkuj.

Ajo që zbuloi ekipi i Antonio tregon që nivelet e testosteronit të një njeriu nuk mund të jenë aq të mëdha sa një shenjë paralajmëruese sikurse të ketë mosfunksionim erektil, periudhë.

“Si sëmundja vaskulare ashtu dhe niveli i ulët i testosteronit mund të ndikojnë në funksionin erektil, simptomat seksuale mund të jenë një shenjë e hershme për rritjen e rrezikut kardiovaskular dhe vdekshmërisë,” tha Antonio. Hulumtimi i ekipit të saj u botua të martën në Gazetën e Shoqërisë Endokrine.

Parandalimi dhe administrimi i mosfunksionimit erektil

Përveç niveleve të ulëta të testosteronit, ekzistojnë disa shkaqe të mundshme të mosfunksionimit ereksion, kryesisht nga arteriet e bllokuara ose sëmundje kardiovaskulare, të cilat mund të pengojnë rrjedhën e gjakut të nevojshme për të krijuar një ereksion.

Kjo është arsyeja pse mosfunksionimi erektil, pavarësisht niveleve të testosteronit, mund të rrezikojë për sëmundje të zemrës dhe vdekje të hershme – enët e gjakut që sigurojnë gjak për një mbledhje janë më të vogla se arteriet koronare, tha Antonio.

“Kjo do të thotë që te burrat me aterosklerozë [ndërtimi i pllakës në arteriet që shkaktojnë bllokim të rrjedhjes së gjakut], fluksi i gjakut në enët e penisit rrezikohet më herët se në arteriet koronare,” shtoi ajo.

Shkaqe të tjera të mundshme të mosfunksionimit erektil përfshijnë ilaçe të caktuara ; stresi dhe ankthi; çrregullime të gjumit; pirja e duhanit; konsumi i alkoolit; probleme nervore nga operacioni i prostatës; sëmundjet; dhe aksidentet. Faktorët psikologjikë si stresi, problemet e marrëdhënieve dhe depresioni gjithashtu mund të kontribuojnë. Mosfunksionimi erektil mund të parandalohet dhe trajtohet duke praktikuar një mënyrë jetese të shëndetshme dhe, nëse është e nevojshme, duke trajtuar faktorët e rrezikut të sëmundjeve të zemrës si pirja e duhanit, presioni i lartë i gjakut, kolesteroli i lartë dhe mbipesha, tha Antonio./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: