Connect with Us

Jeni të stresuar dhe hani pa kontrroll në këtë periudhë izolimi/ Zbuloni si duhet të kujdeseni për shëndetin tuaj

Shëndeti

Jeni të stresuar dhe hani pa kontrroll në këtë periudhë izolimi/ Zbuloni si duhet të kujdeseni për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Me pandeminë globale dhe  koronavirusin që na sfidon çdo ditë, në mënyra të ndryshme, duket se është bërë një problem me mundësi të barabarta, duke prekur edhe ata që zakonisht nuk hanë në përgjigje të ankthit ose emocioneve të tjera.

Si ta menaxhoni ngrënien nga stresi?

Pavarësisht nëse është hera juaj e parë që luftoni me ngrënien nga stresi, ose bëhet gjithnjë e më e shpeshtë, ne dëshirojmë që ju të dini se ka mënyra për ta menaxhuar atë. Dhe këtu janë disa lajme më të mira: Nuk kërkon domosdoshmërisht prerjen e ushqimit tuaj të preferuar.

Këtu janë disa këshilla për menaxhimin e ngrënies nga stresi:

Nxitjet e kontrollit. Së pari dhe më e rëndësishmja, nëse e gjeni veten duke ngrënë në përgjigje të stresit, është një ide e mirë të ndërgjegjësoheni me mprehtësi se çfarë rrit stresin tuaj dhe ata të vijnë me një plan, këshilloi Martha McKittrick RD, një dietolog i regjistruar në Neë York City.

Mos e privoni veten nga ushqimet tuaja të preferuara.

Tani nuk është koha për të hequr dorë nga indulgjencat tuaja të preferuara. Ushqimi është më shumë sesa ushqimi – është gjithashtu gëzim. Të presësh nga vetja apo të heqësh dorë nga gjërat që të japin pakënaqësi është thjesht joreale dhe e panevojshme.

Ushqime para-porcionale. Një nga mënyrat më të mira për të shijuar ushqimet tuaja të preferuara ndërsa shmangni ngrënien jashtë kontrollit.

Redaktoni kuzhinën tuaj.

Pyete veten nëse je vërtet i uritur.

Bëni një pushim.

Nëse jeni duke punuar nga shtëpia, bëni pushime gjatë ditës.

Programoni vaktet virtuale me miqtë.

Merr fryme thelle.

Ushqimet e shëndetshme

Një copë çokollatë e errët e pasur me antioksidant

Manaferrat e përzier me krem whipped

Djathra me krem si Boursin ose Allouette.

Shurupi me çokollatë me fruta ose kos./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: