Connect with Us

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për të mësuar nga profesionistë të tjerë mjekësorë.

“Tani për tani, Tëitter është mënyra më e mirë për të marrë informacionin mjekësor,” tha Raja për CNN Business. “Për shkak të faktit që të gjithë marrin një zë [në median sociale], është shumë e lehtë për mesazhet alarmiste të marrin avull. Ne duhet të jemi vazhdimisht vigjilentë për të provuar ta marrim atë panik nën kontroll dhe të përhapim një mesazh të ndryshëm.”

Mjekët po zhvillojnë në mënyrë efektive një luftë të dyanshme kundër koronavirusit: njëra pjesë zhvillohet në spitale të mbipopulluara dhe tjetra zhvillohet në platforma të zhurmshme të mediave sociale, ndërsa ata punojnë për të luftuar atë që Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur një infodemike me zëra të saktë, autorizues. E gjitha kjo do të thotë që mjekët, disa prej të cilëve dikur nuk kishin dëshirë të përqafonin mediat sociale, janë duke u futur më thellë në platforma që janë të përhapura me lajme të rreme, këshilla të paprovuara mjekësore dhe panik masiv.

“Media sociale është sëmundja dhe kura. Është përgjegjëse për shpërndarjen e dezinformatave sa më shumë që duhet të jetë një mjet për të riparuar atë,” tha Rick Pescatore , një mjek i dhomave të urgjencës dhe ekspert i shëndetit publik në zonën e Filadelfias, i cili është aktiv në Twitter dhe Facebook dhe ka trajtuar pacientët Covid-19. “Eshtë detyrë e mjekëve, të cilët dëshirojnë të marrin informacion të vërtetë atje, për të takuar këta pacientë atje ku janë – dhe kjo është media sociale”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: