Connect with Us

Coronavirus/ Google “gjurmon” qytetarët gjatë pandemisë

Kuriozitete

Coronavirus/ Google “gjurmon” qytetarët gjatë pandemisë

Publikuar

-

Google do të ndjekë publikisht lëvizjet e njerëzve gjatë pandemisë koronavirus. Firma e teknologjisë do të publikojë detaje për llojet e ndryshme të vendeve ku njerëzit do të shkojnë në një bazë qarku në Britani të Madhe, si dhe të dhëna të ngjashme për 130 vende të tjera. Plani është të lëshojë një azhurnim të rregullt me ​​shifrat që i referohen aktivitetit nga dy ose tre ditë më parë.

Kompania ka premtuar se privatësia e individëve do të ruhet. Leximet bazohen në të dhënat e vendndodhjes të mbledhura përmes aplikacionit Google Maps ose një prej shërbimeve të tjera mobile të firmës. Firma zakonisht e përdor këtë për të zbuluar kur muzetë specifikë, dyqanet dhe vendet e tjera janë më të ngarkuara, si dhe për të rishikuar rrugët e drejtimit për të ndihmuar shoferët të shmangin trafikun.

Në këtë rast, leximet do të ndahen për të zbuluar se sa të zënë vendet e mëposhtme janë krahasuar me një periudhë të mëparshme të një viti para se të futeshin bllokimet:

1-pakicë dhe rekreacion

2-ushqimore dhe farmaci

3-parqe, plazhe dhe sheshe

4-stacionet e autobusëve, metrosë dhe trenave

5-ndërtesat e zyrave dhe vendet e tjera të punës

6-banimi

Google tha se shpresonte që informacioni të mund të përdorej nga shefat e shëndetit publik dhe të tjerët për të ndihmuar në menaxhimin e shpërthimit. “Ky informacion mund të ndihmojë zyrtarët të kuptojnë ndryshimet në udhëtimet thelbësore që mund të formojnë rekomandime në orët e punës ose të informojnë ofertat e shërbimeve të ofrimit,” ai bllokoi. “Në mënyrë të ngjashme, vizitat e vazhdueshme në qendrat e transportit mund të tregojnë nevojën për të shtuar autobusë ose trena shtesë në mënyrë që t’u lejojë njerëzve … hapësirë ​​të përhapet për distancimin shoqëror.”

Kompania thotë se i ka anonimizuar të dhënat dhe të përziera në disa të dhëna të krijuara rastësisht për të mbrojtur historitë e përdoruesve individualë, pronarët e pajisjeve gjithashtu mund të vendosin të mos ofrojnë të dhëna . “Të dhënat mund të dëshmojnë befasuese për njerëzit që nuk janë të vetëdijshëm se sa shumë informacion mbledh Google,” vërejti korrespodenti i teknologjisë së BBC-së Rory Cellan-Jones. “Do të sigurojë gjithashtu një pasqyrë interesante se si funksionon bllokimi – ose po funksiononte 48 orë më parë. “Dhe mund të ketë pasoja të paqëllimta. Njerëzit mund të vendosin të shmangin vendet e zënë ose ata mund të habiten me sa shumë njerëz po shkojnë jashtë dhe vendosin t’i bashkohen”.

Raporti i parë përfshin të dhënat për 29 Mars dhe i krahason me një lexim mesatar për periudhën pesë-javore që përfshin 3 janar – 6 shkurt./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: