Connect with Us

Rivali më i ri i Netflix dhe Youtube/ Aplikacioni transmetues me forma të shkurtra

Teknologji

Rivali më i ri i Netflix dhe Youtube/ Aplikacioni transmetues me forma të shkurtra

Publikuar

-

Shërbimi i parë lëvizës i Quibi filloi në SH.B.A të hënën, me gjithë shqetësimet që shpërthimi i koronavirusit mund të ndikojë në shikimin e tij. Kompania ka rritur me $ 1.8bn (1.47bn £) për projektin që synon të rivalizojë Netflix dhe YouTube. Shfaqjet e Quibi janë 10 minuta ose më të shkurtra dhe filmat janë thyer në segmente.

Ajo ka rreshtuar një mori yjesh të Hollivudit dhe showbiz-it, përfshirë Idris Elba, Sophie Turner, Steven Spielberg, Chrissy Teigen dhe Jennifer Lopez. Shikuesit kanë për qëllim të shikojnë shfaqjet në celularët e tyre, dhe një veçori e quajtur Turnstile lejon që video të qëndrojë në ekran të plotë si në portret ashtu edhe në peizazh.

Disa shfaqje madje inkurajojnë shikuesit që ta kthejnë pajisjen në mes për të zbuluar një kënd tjetër në skenë.

Në mediat sociale, nisja e Quibi u prit me vlerësime të ndryshme. Disa nga shfaqjet e saj shumë të promovuara si Punk’d që paraqesin Chance Rapper dhe Survive me yllin Sophie Turner morën lëvdata.

Por shikimi i vetëm në smartphone tuaj, një tipar themelor i aplikacionit, u perball me kritikua. Përdoruesit u ankuan se nuk mund të ndanin atë që shikonin me të afërmit ose partnerët.

Shërbimi kushton 4,99 dollarë në muaj me reklama dhe 7,99 dollarë për shikim pa reklama, megjithëse Quibi po jep një provë falas 90-ditore në SH.B.A. Kompania kishte thënë se planifikonte të linte shërbimet e saj drejt vendeve të tjera gradualisht, por të hënën aplikacioni për versionin pa reklama duket se ishte në dispozicion në Mbretërinë e Bashkuar.

Shefi ekzekutiv i Quibi Meg ëhitman dhe themeluesi Jeffrey Katzenberg vendosën të rrinë me debutimin e 6 Prillit në SH.B.A. përkundër shqetësimeve të pandemisë koronavirus dhe bllokimet mund të ndikojnë në audiencën e saj të synuar. Shumë analistë prisnin që shikuesit Quibi të shikojnë gjatë udhëtimit ose gjatë pushimit në punë ose në shkollë, por këto aktivitete janë në pritje për shumë gjatë periudhave të bllokimit të qeverisë.

Quibi thotë se audienca e saj e synuar është nga 18-44 vjeç shikuesit tashmë të rehatshëm me tregime me forma të shkurtra dhe transmetime në smartphone të tyre./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: