Connect with Us

Siguron mbrojtje kundër kancerit të mushkërive/ Përzierja e këtyre dy produkteve ushqimore bën “mrekulli”

Shëndeti

Siguron mbrojtje kundër kancerit të mushkërive/ Përzierja e këtyre dy produkteve ushqimore bën “mrekulli”

Publikuar

-

Ka shumë lloje të zakonshme të kancerit, e cila është quajtur ndryshe sëmundja e kohës sonë. Njëri prej tyre është kanceri i mushkërive. Një grup shkencëtarësh që hulumtonin temën zbuluan se ushqyerja me kos dhe fibra zvogëlon rrezikun e kancerit të mushkërive.

Të ushqyerit ka një ndikim të madh në shëndetin e njeriut dhe ngrënia në mënyrë të shëndetshme është çelësi për jetën e gjatë, sipas shumë ekspertëve. Kanceri, një nga sëmundjet më vdekjeprurëse të kohës sonë, është i lidhur ngushtë me ushqimin, sipas një studimi të ri.

Një studim i ri i studiuesve nga Universiteti Vanderbilt dhe Universiteti Kombëtar i Seulit zbuloi një tjetër përfitim të kosit të konsumuar në mënyrë të rregullt. Sipas një studimi të ri që përfshin njerëz nga Evropa dhe Azia, si dhe pjesëmarrja nga Shtetet e Bashkuara, njerëzit që konsumojnë shpesh ushqime me fibra dhe kos ulin rrezikun e zhvillimit të kancerit të mushkërive.

Të dhënat nga 1.4 milion njerëz në mbarë botën treguan se kos dhe ushqime fibroze mund të mbrojnë kundër kancerit të mushkërive. Studiuesit i ndajnë njerëzit në 5 klasa sipas sasisë së fibrave dhe kosit që konsumojnë; ata zbuluan se grupi që konsumonte më pak sasi ushqimesh me kos dhe fibra kishin një rrezik mesatarisht 33% më të madh të kancerit të mushkërive sesa grupi që konsumonte më shumë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: