Connect with Us

Bosi i Twitter premton 1 miliard dollarë për luftën kundër Coronavirus

Teknologji

Bosi i Twitter premton 1 miliard dollarë për luftën kundër Coronavirus

Publikuar

-

Jack Dorsey, themeluesi i Twitter dhe aplikacionit Square, ka thënë se do të dhurojë 1 miliard dollarë (810 milion) në luftën kundër koronavirusit. Sipas Z. Dorsey, dhurimi përfaqësonte afërsisht 28% të pasurisë së tij. Ai e bëri njoftimin në Twitter, duke shkruar se “nevojat janë gjithnjë e më urgjente”.

Z. Dorsey nuk përcaktoi saktësisht se ku do të dërgoheshin fondet për të ndihmuar në betejën kundër Covid-19. Në SH.B.A ka një mungesë të ventilatorëve dhe pajisjeve mbrojtëse personale, dhe biznesi dhe individët po luftojnë gjithashtu ekonomikisht.
Z. Dorsey do të përdorë aksionet që ai zotëron për të financuar donacionet që do të shpërndahen përmes Fondacionit Start Small. 43-vjeçari është kryeshefi ekzekutiv i Twitter dhe Square.

Ai tha se ai ishte duke përdorur aksione të Square dhe jo Twitter sepse ai zotëronte “shumë më tepër” në Square. Aksionet do të shiten me kalimin e kohës, gjë që mund të ndikojë në vlerën e tyre dhe madhësinë e përgjithshme të dhurimit.

Pasi pandemia e Covid-19 të jetë “çarmatosur”, fondet do të shkojnë për shëndetin e vajzave dhe arsimimin dhe hulumtimin për të ardhurat themelore universale.

Dhurimet do të bëhen përmes një kompanie me përgjegjësi të kufizuar. Bosi i Twitter nuk është i vetmi miliarder i teknologjisë që zotohet që një pjesë e pasurisë së tyre do të shkojë drejt përpjekjeve të lidhura me koronavirusin.

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka angazhuar 30 milion dollarë, pjesa më e madhe e të cilave është përqendruar në përpjekjet për krijimin e një trajtimi.

Jeff Bezos i Amazonës ka dhuruar 100 milion dollarë në bankat ushqimore në SH.B.A. për të ndihmuar ata që luftojnë me urinë gjatë kësaj periudhe.

Shefi ekzekutiv i Apple Tim Cook njoftoi në Mars kompaninë do të dhurojë furnizime mjekësore në Itali e cila është goditur shumë nga virusi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: