Connect with Us

FOTOT- Pamje spektakolare të fenomenit të Hënës Rozë

Kuriozitete

FOTOT- Pamje spektakolare të fenomenit të Hënës Rozë

Publikuar

-

Mbrëmjen e kaluar shumë njerëz në botë kanë shijuar pamjen e hënës rozë, një pamje spekatkolare në qiell.
Midis amerikanëve vendas, Hëna Rozë nënkupton rilindjen dhe rinovimin, sipas Elite Daily .Hëna Rozë është një shenjë që jeta kalon nëpër cikle, ulet e ndritshme mund të vdesin, por ato gjithmonë kthehen përsëri çdo vit.

Sipas spiritualistit Cherokee Billie, Hëna Rozë “sjell stabilitetin dhe sigurinë për të kristalizuar ndryshimet e fundit dhe për t’i bërë ato përmirësime të përhershme.” Kulturat e tjera e shohin Hënën Rozë pak më ndryshe.

Në kalendarin hebrenj hënor muajt ndryshojnë me Hënën e re dhe Hënat e plota bien në mes të muajve hënor.Disa shkencëtarë besojnë se Hëna Rozë mund të shkaktojë rritje të vogla të aktivitetit tektonik.

Kjo për shkak të efekteve të tërheqjes gravitacionale të satelitit shkëmbor të Tokës. Një Super Hënë mund të sjellë edhe valët më të mëdha të vitit.

Kjo për shkak se një Hënë më e afërt ushtron një tërheqje më të fortë gravitacionale dhe krijon më shumë ndryshime midis baticave./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: