Connect with Us

Alergjia dhe Coronavirus/ Çfarë duhet të bëni për të mbrojtur mushkëritë

Shëndeti

Alergjia dhe Coronavirus/ Çfarë duhet të bëni për të mbrojtur mushkëritë

Publikuar

-

Ekspertët thonë se alergjitë mund të ndikojnë në sistemin tuaj të frymëmarrjes dhe ta bëjnë atë më të brishtë, duke e bërë kështu më të lehtë kapjen e koronavirusit të ri, ose përkeqësimin e simptomave Covid-19 pasi të keni bërë.
“Kur keni alergji, ka inflamacion”, tha Dr. Lakiea Wright, e cila është e specializuar në alergji dhe imunologji në Brigham dhe Spitalin e Grave në Boston.

“Ju thithni alergjen tuaj, thuajeni polenin përmes hundës. Dhe kjo është arsyeja pse keni kruajtje hunde, hundë të rrënjosur dhe sy të rrjedhshëm”, tha ajo. “Kjo krijon shumë inflamacion që mund të dobësojë pengesat e trupit tuaj, dhe mund të jetë më e lehtë që viruset të futen.”

“Cdo gjë që mund të bëjmë për të bërë më pak mukus dhe më pak inflamacion do të ndihmojë që trupi juaj të jetë më i aftë të merret me ndonjë ngjarje tjetër, siç është një sëmundje virale, që gjithashtu do të krijonte inflamacion”, tha pediatri Dr. Matt Dougherty, i cili trajton fëmijët me alergjitë dhe astma në Esse Health në St. Louis, Misuri.

Nëse zakonisht vuani gjatë lulëzimit të pranverës, ekspertët thonë se duhet të merrni masa paraprake tani për t’i mbajtur mushkëritë tuaja sa më të shëndetshme.

“Nëse keni një histori të alergjive, sigurohuni që të filloni ilaçin tuaj që kontrollon ato simptoma në të kaluarën,” tha Dougherty.
“Merrni ato ilaçe tani dhe drejtojini ato simptoma sa më shumë që të keni mundësi, kështu që po merreni me më pak inflamacion, më pak prodhimin e mukusit”, shtoi ai.

Wright pajtohet: “Filloni të merrni ilaçet tuaja, si antihistaminet dhe steroidet e hundës, në fillim, para sezonit, për të ndihmuar në kontrollin e këtyre simptomave. Kjo do t’ju ndihmojë të jeni në një bazë fillestare më të mirë.”

“Njihni shkaktarët tuaj të alergjisë dhe përpiquni të minimizoni ekspozimin tuaj ndaj shkaktuesve tuaj,” tha Wright. Kjo duhet të jetë “përveç praktikimit të higjenës së mirë, larjes së duarve dhe distancës sociale, sepse ne duam të sigurohemi që jemi duke minimizuar ekspozimin tonë ndaj viruseve”.

Ndërsa tre shenjat më tipike të koronavirusit janë kolla, gulçimi dhe ethet, njerëzit kanë raportuar gjithçka nga dhimbjet e rënda të trupit që mund të ngjajnë me gripin në sytë rozë dhe lodhjen që mund të tregojnë një reagim alergjik.Kërkimet kanë treguar që në të vërtetë është e zakonshme që alergjitë të shfaqen papritmas më vonë në jetë , ndoshta për shkak të niveleve të larta të ndotjes së ajrit që i lënë mushkëritë tona në një gjendje të vazhdueshme të inflamacionit.

Ndërsa plakemi, funksioni i sistemit tonë imunitar gjithashtu bie, duke na bërë më të ndjeshëm.Në këtë kohë, natyrisht, na kërkohet të themi në shtëpi dhe t’u drejtohemi mjekëve tanë përmes thirrjeve telefonike ose vizitave telehealth. Ju mund të përfitoni sa më shumë nga ajo konsultë nëse përgatiteni paraprakisht, thonë ekspertët, duke regjistruar të gjitha simptomat tuaja për disa ditë para vizitës suaj virtuale.

“Një ethe nuk është një simptomë tipike e alergjisë mjedisore. Dhimbjet e trupit, dhimbja e fytit nuk janë simptoma të alergjisë së zakonshme. Kështu që bëni diçka si të merrni temperaturën tuaj disa herë në ditë dhe regjistroni atë me simptoma të tjera. Pastaj, kur po flisni me mjekët tuaj, do të kishit atë lloj provash objektive “, shprehet ekspertja./ CNa.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: