Connect with Us

5 “super ushqimet” që forcojnë sistemin imunitar

Shëndeti

5 “super ushqimet” që forcojnë sistemin imunitar

Publikuar

-

Ndërsa shumë prej nesh janë të izoluar në shtëpi,të gjithë po përpiqemi të gjejmë mënyra për të mbajtur trupin dhe mendjet të forta dhe të shëndetshme. Ndërsa larja e duarve, higjena e mirë dhe stërvitja mund të ndihmojnë shumë në zvogëlimin e rrezikut për t’u sëmurur, po në lidhje me dietën tonë? Hulumtimet kanë treguar që një dietë e shëndetshme dhe mënyra e jetesës mund të ndihmojnë në forcimin e mbrojtjes natyrore të trupit dhe sistemit imunitar.

Agrumet. Shumë njerëz kthehen tek vitamina C teksa shohin simptomat e para të ftohjes. Kjo për shkak se vitamina C ndihmon sistemin imunitar të funksionojë siç duhet. Dhe disa studime tregojnë se mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave dhe zvogëlimin e kohëzgjatjes së ftohjes së zakonshme. Për të rritur marrjen tuaj të vitaminës C, mund të drejtoheni tek agrumet si portokalli dhe qitro, së bashku me ushqime të tjera të pasura me vitaminë C si speca të kuq, kivi dhe luleshtrydhe.

Perimet. Perimet si brokoli dhe filizat e Brukselit njihen si depo ushqyese. Ata mbushin pjatën tuaj me vitamina, minerale, fibra dhe antioksidantë. Një fakt më pak i njohur është se shumë si agrumet, ato janë të ngarkuara me vitaminë C.

Hudhra. Përbërësi gjerësisht i njohur përmban komponime që mund të ndihmojnë sistemin imunitar të luftojë mikrobet. Si? Hudhra e freskët, përmban një përbërës të quajtur alliin. Kur hudhra është grimcuar ose përtypur, alliina shndërrohet në allicin, një molekulë që ka veti antibakteriale dhe antivirale.

Xhinxher. E njohur gjithashtu si një “super ushqim” dhe një nga erëzat më të shëndetshme në tokë, aroma unike e xhenxhefilit vjen nga vajrat e saj natyralë, më e rëndësishmja është xhenxhefili . Xhenxhefili është substanca bioaktive që është përgjegjëse për pjesën më të madhe të pronave të saj mjekësore, duke përfshirë mbrojtjen antimikrobikë dhe të frymëmarrjes , si dhe efektet e saj anti-inflamatore dhe antioksiduese.

Bajame. Bajamet janë të mbushura me antioksidantë, veçanërisht vitaminë E , e cila ka aftësi forcuese të imunitetit dhe mund të ndihmojë në luftimin e baktereve dhe viruseve pushtuese. Ato gjithashtu përmbajnë fibra, proteina bimore dhe ca hekur, të cilat janë thelbësore për sistemin imunitar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: