Connect with Us

Vizitori i parë ndër yjor në sistemin tonë diellor/ Shkencëtarët tregojnë si mund të jetë formuar

Kuriozitete

Vizitori i parë ndër yjor në sistemin tonë diellor/ Shkencëtarët tregojnë si mund të jetë formuar

Publikuar

-

Objekti i parë ndër yjor u ndez në sistemin tonë diellor më shumë se dy vjet më parë. Astronomët u përpoqën të vëzhgojnë objektin në Tetor 2017 para se të zhdukej, dhe vëzhgimet e tyre shkaktuan më shumë pyetje sesa përgjigje në lidhje me “oddball”.
Tani, studiuesit kanë përdorur një simulim kompjuterik për të përcaktuar se si objekti mund të jetë formuar.

Pas zbulimit, objekti u quajt ‘Oumuamua, Havaja për “një të dërguar që arrin nga e kaluara e largët”. Në fillim, astronomët prisnin që të ishte një kometë sepse besohej prej kohësh se objekti i parë i ndotur në sistemin tonë diellor që buronte nga jashtë tij do të ishte një.

Kjo për shkak se kometat mund të hidhen jashtë sistemeve të tyre pritëse përmes trazirave gravitacionale dhe ato janë gjithashtu shumë të dukshme. Objekti i dytë ndër yjor i zbuluar në sistemin tonë diellor ishte një kometë ndër yjore , 2I / Borisov , e cila u vërejt në vitin 2019.

Por objekti i thatë, i kuq, i kuqërremtë dhe i zgjatur, në formë cigare, nuk kishte bisht tregtar dhe lëvizja e tij e dobët nuk mund të shpjegohej. Dhe debati ka dalë rreth asaj nëse bëhet fjalë për një asteroid ndër yjor apo kometë. Dhe, sigurisht, kishte spekulime se ‘Oumuamua ishte një lloj sondash e huaj.

Kështu që Yun Zhang, studiues postdoktoral në Université Côte d’Azur dhe Douglas Lin, profesor emeritus në departamentin e astronomisë dhe astrofizikës në Universitetin e Kalifornisë, Santa Cruz, përdori simulime për të treguar se si besojnë se u formua Oumuamua.

Studimi, botuar të hënën në revistën Nature Astronomy , postuloi se ‘Oumuamua dikur ishte pjesë e një trupi planetar në një sistem tjetër diellor, i shkëputur nga ylli i tij pritës përpara se të hidhej në hapësirë.
“Zbulimi i ‘Oumuamua nënkupton që popullsia e objekteve shkëmbore ndër yjore është shumë më e madhe nga sa kemi menduar më parë,” tha Zhang. “Mesatarisht, çdo sistem planetar duhet të nxjerrë në total rreth njëqind trilionë objekte si ‘Oumuamua. Ne duhet të ndërtojmë një skenar shumë të zakonshëm për të prodhuar këtë lloj objekti.”

Duke përdorur simulime, Zhang dhe Lin modeluan se çfarë do të ndodhte nëse një trup më i vogël planetar do të vinte shumë afër yllit të saj pritës. Ata zbuluan se nëse planeti ishte mjaft afër yllit, brenda 186.411 milje, ai do të zhytej në copa të gjata. Atëherë, ata do të pushkatoheshin në hapësirën ndër yjore.

Ata gjithashtu përfshinë modelimin termik për të përcaktuar se çfarë do të ndodhte me fragmentin e ndarë nga planeti. Elemente si uji, do të shkriheshin në sipërfaqen e objektit përpara se të ri-kondensohen në një kore të fortë, të qëndrueshme, pasi objekti lëvizte larg.

Astronomët kanë pyetur veten se çfarë është në thelb forcimi i objektit përpara. ‘Oumuamua nuk ka bishtin e një komete, por nëse ekziston ujë i kondensuar në objekt, ai mund të çlirohet dhe shkrihet, duke përshpejtuar objektin në një mënyrë si kometë. Kjo do të shpjegonte lëvizjet e saj të çuditshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: