Connect with Us

7 mënyrat për të mbajtur një dietë të shëndetshme gjatë periudhës së izolimit

Shëndeti

7 mënyrat për të mbajtur një dietë të shëndetshme gjatë periudhës së izolimit

Publikuar

-

Hidratimi

Trupi është bërë nga rreth 75 përqind ujë. Rekomandimi i zakonshëm është tetë gota ujë në ditë. Meqenëse jemi më pak aktivë gjatë bllokimeve, dhe mund të mos ndjehemi të etur, është e rëndësishme të vendosim rregulla për të siguruar që po hidratojmë trupin tonë.

Drithërat

Këto ushqime janë thelbësore për energjinë, e cila është thelbësore për të menduar, punuar dhe për të shmangur sëmundjen.
Zgjidhni gjëra të tilla si bukë integrale dhe oriz me kokërr të përzier, të cilat lëshojnë energji më ngadalë, duke ju nxitur më gjatë dhe duke ndihmuar për të mbajtur peshën tuaj.

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen fizike

Këto ndihmojnë rritjen fizike, veçanërisht për fëmijët. Ushqimet e GRUPIT rindërtojnë trupin tuaj kur nuk dëshironi të keni infeksion. Ato shpesh kërkohen në sasi të vogla, por janë thelbësore për t’u konsumuar çdo ditë.
Këto përfshijnë mish, peshk, vezë, qumësht dhe produkte të tjerë të qumështit siç janë djathi dhe kosi. Vlen të blini qumësht UHT dhe produkte të tjera të qumështit, të cilat kanë një jetë të gjatë dhe ngrinë mish dhe peshk.

Ushqimet me vlera të mëdha ushqyese

Këto sigurohen që trupi të funksionojë mirë, të ndihmojë në mbrojtjen e trupit nga sëmundjet dhe të luftojë sëmundjet. Të gjitha ushqimet kanë disa vitamina dhe minerale, por frutat dhe perimet me ngjyra janë përgjithësisht të pasura me vitamina dhe antioksidantë.

Frutat dhe perimet me ngjyre jeshile : brokoli, spinaqi, lakra, marule, lakrat e Brukselit, fasulet jeshile, kastravecat, kungull i njomë, bizelet, specat jeshil, mollët jeshile, kivi, rrushi jeshil, gëlqere, avokado.

Frutat dhe perimet me me ngjyre portokalli dhe të verdhë: karota, kungulli, misri i ëmbël, patatja e ëmbël, piperi i verdhë, domatet e verdha, mollët e verdha, kajsitë, portokallet, qitro, pjeshkët, mangot, papaja, dardha, ananasi.

Pemë dhe perime me ngjyre të kuqe: domate, rrepka, lakër të kuqe, panxhar, rrush të kuq, luleshtrydhe, shalqi, qershi, mjedër, shegë, boronicë, mollë të kuqe.

Fruta dhe perime me ngjyre blu dhe vjollcë: patëllxhan, lakër vjollcë, patate vjollcë, manaferra, boronica, rrush vjollcë, kumbulla, rrush të thatë, fiq.

Frutat dhe perimet e konservuara : qofte të konservuara, të ngrira, të thata ose të fermentuara / turshi, këto janë një burim i shkëlqyeshëm alternative kur frutat dhe perimet e freskëta janë të vështira për tu gjetur për shkak të sezonalitetit ose nëse ato nuk mund të blihen çdo ditë.

Ushtrimet fizike

Organizata Botërore e Shëndetit rekomandon 30 minuta aktivitet fizik në ditë për të rriturit, dhe një orë në ditë për fëmijët. Nëse lejohet, shkoni jashtë për një shëtitje ose një vrapim, duke mbajtur një distancë të sigurt nga të tjerët.

Ushqimet që duhet të shmangni

Ushqimet që janë me yndyrë të lartë, sheqer dhe kripë (ushqime të përpunuara shumë) nuk konsiderohen pjesë e një diete të shëndetshme. Particularlyshtë veçanërisht e rëndësishme në këtë moment për të shmangur këto ushqime, pasi ato nuk japin ndonjë përfitim ushqyes./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: