Connect with Us

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Ilaçi që po shëron pacientët e infektuar me Covid-19

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Ilaçi që po shëron pacientët e infektuar me Covid-19

Publikuar

-

Pacientët e infektuar me Covid-19 po trajtohen me një ilaç eksperimental që quhet Remdesivir dhe duket se e kanë marrë veten shumë shpejt pas trajtimit, raportoi STAT news ditën e enjte. Pacientët që morën pjesë në një provë klinike të ilaçit, të gjithë kishin simptoma të rënda të frymëmarrjes dhe ethe, por ishin në gjendje të largoheshin nga spitali pas më pak se një javë trajtimi, citoi STAT citimin e mjekut që drejtoi eksperimentin”Lajmi më i mirë është se shumica e pacientëve tanë janë kthyer në shtëpi, gjë që është e shkëlqyeshme. Ne kemi humbur vetëm dy pacientë”, thotë Dr. Kathleen Mullane , një specialist i sëmundjes infektive në Universitetin e agoikagos i cili po udhëheq eksperimentin klinik.

Mullane nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga CNN. Universiteti tha se do të komentojë pasi rezultatet zyrtare të eksperimentit të jenë gati.Nuk ka asnjë terapi të aprovuar për Covid-19, e cila mund të shkaktojë pneumoni të rëndë dhe sindromën e shqetësimit të frymëmarrjes akute në disa pacientë. Por Instituti Kombëtar i Shëndetit po organizon eksperimente të disa ilaçeve dhe trajtimeve të tjera, mes tyre remdesivir.
Ilaçi, i bërë nga Gilead Sciences, u testua kundër Ebolës me pak sukses, por studime të shumta në kafshë treguan se ilaçi mund të parandalojë dhe trajtojë koronaviruset që lidhen me Covid-19, duke përfshirë SARS (Sindromi i Rënda Akute e frymëmarrjes) dhe MERS (Respiratori i Lindjes së Mesme Syndrome).

Në shkurt, Organizata Botërore e Shëndetit tha që remdesivir tregoi potencial kundër Covid-19.Sidoqoftë, eksperimenti nuk përfshin atë që njihet si një grup kontrolli, kështu që do të jetë e vështirë të thuhet nëse ilaçi me të vërtetë po i ndihmon pacientët të shërohen më mirë. Me krahun e kontrollit, disa pacientë nuk e pranojnë ilaçin që testohet, në mënyrë që mjekët të mund të përcaktojnë nëse është ilaçi që po ndikon vërtet në gjendjen e tyre.

Testet e ilaçit po vazhdojnë edhe në dhjetëra qendra të tjera klinike. Gilead është sponsorizues i testeve të drogës në 2,400 pacientë me simptoma të rënda Covid-19 në 152 vende të eksperimentit në të gjithë botën. Po ashtu po teston ilaçin në 1.600 pacientë me simptoma të moderuara në 169 spitale dhe klinika në të gjithë botën.
Gilead tha se priste rezultate nga eksperimenti deri në fund të muajit./ CNA.al

Marrë nga CNN.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: