Connect with Us

Linja e parë ajrore që teston pasagjerët për Covid-19/ Rezultatet në vetëm 10 minuta

Bota

Linja e parë ajrore që teston pasagjerët për Covid-19/ Rezultatet në vetëm 10 minuta

Publikuar

-

Gjigandi i aviacionit Emirates është linja e parë ajrore e cila teston pasagjerët para se të udhëtojnë.  Linja ajrore rifilloi fluturimet të kufizuara të pasagjerëve në fillim të këtij muaji pasi Emiratet e Bashkuara Arabe rrëzuan të gjithë konkurrencën. Fluturimet janë të hapura për shtetas të huaj që dëshirojnë të largohen nga vendi, por asnjë pasagjer nuk lejohet në hyrje pa u testuar.

Linja ajrore tha në një deklaratë: ‘Pasagjerët në fluturimin e sotëm për në Tunizi u testuan të gjithë për Covid-19 (sëmundje e frymëmarrjes) para se të niseshin nga Dubai. Emirates është e para linjë ajrore që kryen testime të shpejta në vend për Covid-19″.

Testet e gjakut u kryen nga Autoriteti Shëndetësor Dubai në zonën e kontrollit, me rezultatet që dalin brenda 10 minutash.
Shefi operativ Adel al-Redha shtoi: ‘Kontrollet e linjës ajrore dhe formalitetet e konviktit gjithashtu janë përshtatur me distancën sociale.

‘Barrierat mbrojtëse janë instaluar në secilën tryezë të kontrollit për të ofruar masa shtesë sigurie për pasagjerët dhe punonjësit tanë gjatë çdo ndërveprimi. Dorezat, maskat dhe dezinfektantët e duarve janë bërë të detyrueshme për të gjithë punonjësit në aeroport. Pasagjerëve u kërkohet gjithashtu të vendosin maskat e tyre kur janë në aeroport dhe në bordin e avionit, dhe të ndjekin udhëzimet për distancimin shoqëror.

Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat grupojnë shtatë emirate përfshirë edhe Dubain, ka deklaruar pothuajse 5,000 raste të koronavirusit dhe 28 vdekje.

Ajo ka imponuar një sulm gjithëpërfshirës, ​​përfshirë ndalimin e fluturimit dhe mbylljen e kufijve, qendrat tregtare, qendrat argëtuese dhe tregjet.

Një shtetrrethim dy-javor u vendos në Dubai në 4 Prill pas një rritje të madhe të numrit të rasteve në Emiratet e Bashkuara Arabe, ku jetojnë rreth 10 milion njerëz, 90 përqind e tyre emigrantë./ CNA.al

Marrë nga Daily Mail.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rimëkëmbja e ekonomisë/ Ekspertët gjermanë tregojnë planin

Publikuar

-

Nga

Si të rimëkëmbim ekonominë pas një mbyllje totale nga pandemia globale? Përgjigjia është: me shumë, shumë kujdes.Teksa Coronavirus po vazhdon të përhapet në të gjithë botën, shumë qeveri europiane po mendojnë për një startegji se si mund të rihapin sërish ekonominë nëpërmjet fabrikave, zyrave dhe shkollave dhe gjitashtu si të ulin mundësin e shpërthimeve të […]

LEXO TE PLOTE

Bota

Rusi/ Shpërthim gazi në laboratorin ku ruhen sëmundjet e tmerrshme të shekullit, në rrezik qytetarët

Publikuar

-

Nga

Një zjarr i përmasave të mëdha i shkaktuar nga një shpërthim gazi, ka përfshirë një laborator rus që “ruan” viruse të tmerrshme duke përfshirë semundjen e “smallpox” e cila njihet si lija e dhenve dhe është një sëmundje ngjitëse e shkaktuar nga virusi “Variola”, dhe sëmundje të tjera si  Ebola dhe HIV. Qendra Shtetërore e […]

LEXO TE PLOTE

Bota

“Thesari më i çmuar i Tokës në flakë”/ Shkencëtari hedh poshtë teoritë:”Njerëzit po gënjejnë”

Publikuar

-

Nga

Prej disa ditësh, pyjet e shiut në Amazonë ose ndryshe të njohura si “mushkëritë e Tokës” po përpihen nga flakët. Por një shkencëtar i klimës ka sqaruar se një fakt i përhapur gjerësisht për këto pyje në fakt është i pasaktë. Shpesh është përmendur se këto pyje prodhojnë 20 për qind të oksigjenit që ndodhet […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: