Connect with Us

Studiuesit vijojnë eksperimentet: “Duhet të provohet trajtimi plazmatik”

Shëndeti

Studiuesit vijojnë eksperimentet: “Duhet të provohet trajtimi plazmatik”

Publikuar

-

Mbretëria e Bashkuar është duke u përgatitur të përdorë gjakun e të mbijetuarve nga koronavirusi për të trajtuar pacientët në spital të sëmurë nga Covid-19. Gjaku dhe transplantimi i NHS po u kërkon disa personave që shërohen nga Covid-19 të dhurojnë gjak në mënyrë që ata të mund të vlerësojnë potencialisht terapinë në eksperiment. Shpresa është se antitrupat që ata kanë ndërtuar do të ndihmojnë në pastrimin e virusit tek të tjerët.

SHBA tashmë ka filluar një projekt madhor për të studiuar këtë, duke përfshirë më shumë se 1.500 spitale.Kur një person ka Covid-19, sistemi i tyre imunitar përgjigjet duke krijuar antitrupa, të cilët sulmojnë virusin. Me kalimin e kohës këto ndërtohen dhe mund të gjenden në plazmën, pjesën e lëngshme të gjakut.

NHSBT tani po afrohet tek pacientët të cilët janë rikuperuar nga Covid-19 për të parë nëse plazma prej tyre mund t’u jepet njerëzve që aktualisht janë të sëmurë nga virusi.Një deklaratë nga organizata tha: “Ne parashikojmë që kjo do të përdoret fillimisht në eksperimente si një trajtim i mundshëm për Covid-19.”Nëse miratohet plotësisht,eksperimentet do të hetojnë nëse transfuzionet plazma konvansente mund të përmirësojnë shpejtësinë e shërimit të një pacienti Covid-19 dhe shanset e mbijetesës.

“Të gjitha provat klinike duhet të ndjekin një proces rigoroz të aprovimit për të mbrojtur pacientët dhe për të siguruar që te gjenerohen rezultate të fuqishme. Ne po punojmë ngushtë me qeverinë dhe të gjithë organet përkatëse për të kaluar sa më shpejt procesin e aprovimeve.”

Disa grupe në Mbretërinë e Bashkuar kanë kërkuar të përdorin plazmën e gjakut. Spitali Universitar i Uellsit (UHW) në Cardiff njoftoi këtë javë se donte të provonte teknologjinë.Profesori Sir Robert Lechler, presidenti i Akademisë së Shkencave Mjekësore dhe drejtori ekzekutiv i King’s Health partnerers, i cili përfshin King’s College London dhe tre spitale të mëdha në Londër, gjithashtu po shpreson të krijojë një tjetër geksperiment në shkallë të vogël.

Ai dëshiron të përdorë plazmën për pacientët me sëmundje të rëndë që nuk kanë mundësi të tjera trajtimi, ndërsa një proces më i madh kombëtar po fillon.Ai tha: “Do të zhgënjehesha nëse nuk do të ishim në gjendje të shohim disa pacientë të marrin këtë formë të terapisë brenda dy javësh. Le të shpresojmë që gjyqi kombëtar NHSBT të fillojë shpejt me shpejtësi.”

Ai tha se Mbretëria e Bashkuar kishte lëvizur ngadalë për të testuar trajtimin.”Unë mendoj se ka shumë aspekte të kësaj pandemie që ne do t’i hedhim një vështrim përsëri dhe do të themi pse nuk lëvizëm pak më shpejt. Mendoj se kjo mund të jetë një nga ato”.Shfrytëzimi i gjakut të pacientëve të rikuperuar nuk është një ide e re në mjekësi. Ajo është përdorur më shumë se 100 vjet më parë gjatë epidemisë së Gripit Spanjoll, dhe më së fundmi për Ebola dhe Sars.Deri më tani, vetëm studime të vogla kanë shikuar efikasitetin e tij, dhe ka një hulumtim të madh që duhet të bëhet për të parë se sa efektive do të jetë kundër koronavirusit./ CNA.al

Marrë nga BBC

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: