Connect with Us

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë filluar një trajtim dhjetë-javor për të parë nëse vitamina D mund të ndihmojë gjithashtu te semuret me Covid-19.

Pra, a duhet të marrim të gjithë një shtesë ditore për të zvogëluar shanset tona për të marrë koronavirusin ose për t’i ndihmuar trupat tanë ta luftojnë atë? Studiuesit në Universitetin e Granadës po kryejnë një eksperiment për të hetuar nëse doza të larta të vitaminës D mund të trajtojnë simptoma të buta të Covid-19, të tilla si dhimbje koke, ethe dhe lodhje, dhe parandalojnë pacientët të përkeqësohen dhe të kenë nevojë për kujdes spitalor dhe ventilim.

Dyqind pacientë të moshës 40 deri në 70 vjec do të marrin ose 625 mcg (mikrogram) të vitaminës D në ditë, ose thjesht ilaçet e tyre të zakonshme. Kjo është shumë më e lartë sesa doza ditore e rekomanduar prej 10 mgg në Mbretërinë e Bashkuar.
Nëse eksperimenti sugjeron se vitamina D nuk lejon përparimin e koronavirusit, ajo mund të përdoret si një trajtim në komunitet dhe spitale. Sidoqoftë, do të duhen më shumë studime për të konfirmuar gjetjet dhe dozën e kërkuar për të pasur një efekt.

Dr Alison Tedstone, thotë: ‘Nuk ka prova të mjaftueshme për të mbështetur rekomandimin e vitaminës D për zvogëlimin e rrezikut të Covid-19.’Studimi i ri bazohet në gjetjen se niveli i ulet i vitaminës D në viçat ishte shkaku kryesor i infeksionit të koronavirusit të gjedhit në të kaluarën. Studimet e mëparshme kanë treguar gjithashtu se vitamina D mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e infeksioneve të tjera të frymëmarrjes.

‘Vitamina D ka një veprim anti-inflamator, veçanërisht kur jepet në doza më të larta,’ thotë profesori Adrian Martineau, profesor klinik i infeksionit të frymëmarrjes dhe imunitetit në Universitetin Queen Mary të Londrës. ‘Eksperimentet e mëparshme kanë shikuar përdorimin e tij si një trajtim për TB.

‘Përgjigja inflamatore tepër aktive në pacientët me Covid-19 që duket se është e implikuar me prognozë të dobët. Ideja është të shohim nëse mund ta zvogëlojë këtë përgjigje. ‘

Një studim, i publikuar në BMJ në 2017, i cili shqyrtoi të dhënat nga 25 prova, tregoi se vitamina mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e infeksioneve akute të frymëmarrjes, veçanërisht në ato me mungesë të vitaminës D.

Profesori Martineau, i cili ishte autori kryesor i rishikimit, thotë: ‘Kur vitamina D kontakton në lëkurë, ajo shndërrohet në mëlçi në një formë që qarkullon nëpër trup. Kjo krijon një substancë natyrale të ngjashme me antibiotikë në rreshtimin e rrugëve të frymëmarrjes që mund të dëmtojnë viruset dhe bakteret, duke i vrarë ato.

“Eshtë një efekt gjenerik: ne nuk e dimë ende nëse kjo do të funksiononte kundër Covid-19”.

Një studim nga Trinity College Dublin zbuloi se të rriturit që morën shtesa me vitaminë D panë një rënie prej 50 përqind të infeksioneve në gjoks.

Sidoqoftë, Profesori Martineau shton: ‘Këto rezultate nuk mund të ekstrapolohen automatikisht në koronavirus’./ CNA.al

Marrë nga Daily Mail

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studiuesit vijojnë eksperimentet: “Duhet të provohet trajtimi plazmatik”

Publikuar

-

Nga

Mbretëria e Bashkuar është duke u përgatitur të përdorë gjakun e të mbijetuarve nga koronavirusi për të trajtuar pacientët në spital të sëmurë nga Covid-19. Gjaku dhe transplantimi i NHS po u kërkon disa personave që shërohen nga Covid-19 të dhurojnë gjak në mënyrë që ata të mund të vlerësojnë potencialisht terapinë në eksperiment. Shpresa […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: