Connect with Us

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i jashtëzakonshëm për mirëqënien.
Vaji i farës së zezë ka efekte të mrekullueshme, sidomos ndaj sëmundjeve që burojnë nga dobësia dhe inefiçenca e sistemit imunitar.

Më poshtë po iu sjellim disa nga përfitimet e vajit të farës së zezë

1-Ulja e presionit të lartë të gjakut : Marrja e ekstraktit të farës së qimnonit të zi për dy muaj ka treguar se ul presionin e lartë të gjakut tek njerëzit.

2-Ulja e kolesterolit të lartë : Marrja e vajit të farës së zezë është treguar se ul kolesterolin e lartë. kolesteroli i lartë janë përbërje në acide yndyrore të shëndetshme që mund t’ju ndihmojnë të mbani nivelet më të shëndetshme të kolesterolit. Shembuj të këtyre acideve yndyrore përfshijnë acidet linoleike dhe acidin oleik. Nivelet e vajrave mund të ndryshojnë në varësi të vendit ku rriten farat e zeza. Njerëzit gjithashtu mund të shohin rezultatet kur konsumojnë farat e grimcuara.

3-Përmirësimi i simptomave reumatike të artritit : Konsumimi i vajit të farës së zezë mund të ndihmojë në uljen e simptomave inflamatore reumatizmale.

4-Ulja e simptomave të astmës : Efektet anti-inflamatore të vajit të farës së zezë mund të shtrihen në përmirësimin e simptomave të astmës. Efekti i tij në zvogëlimin e inflamacionit në rrugët e frymëmarrjes mund të ndihmojë gjithashtu në simptomat e bronkitit.

5-Problemet me stomakun: Konsumimi i farës së zezë shoqërohet me lehtësimin e dhimbjeve në stomak dhe ngërçeve. Vaji mund të ndihmojë në uljen e gazit, fryrjen e stomakut dhe incidencën e ulcerave gjithashtu./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studiuesit vijojnë eksperimentet: “Duhet të provohet trajtimi plazmatik”

Publikuar

-

Nga

Mbretëria e Bashkuar është duke u përgatitur të përdorë gjakun e të mbijetuarve nga koronavirusi për të trajtuar pacientët në spital të sëmurë nga Covid-19. Gjaku dhe transplantimi i NHS po u kërkon disa personave që shërohen nga Covid-19 të dhurojnë gjak në mënyrë që ata të mund të vlerësojnë potencialisht terapinë në eksperiment. Shpresa […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: