Connect with Us

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim shumë të nevojshëm nga goditja e zemrës dhe shkatërrimet e shkaktuara nga Covid-19 .

Përmirësimi i shpejtë i niveleve të ndotjes falë bllokimit i jep studiuesve një mundësi unike për të hetuar efektet e ndryshme shëndetësore të ndotjes së ajrit dhe shpejtësinë me të cilën ato mund të kthehen.

Për ata që punojnë në këtë fushë, pritshmëria është pozitive. Pas përpjekjeve të autoriteteve kineze për të përmirësuar cilësinë e ajrit për Lojërat Olimpike të Pekinit, numri i lindjeve u rrit me një mesatare prej 27 përqind. Një tjetër studim i ndërhyrjes tregoi se performanca akademike u përmirësua pasi filtrat e ajrit u vendosën në shkollat ​​në Los Angeles .Në Mbretërinë e Bashkuar, ekspertët parashikojnë një ulje dramatike në incidencat e astmës dhe pranimeve në spital në lidhje me kushtet e frymëmarrjes jo për shkak të Covid-19.

Njerëzit me sëmundje kardiovaskulare ose sëmundje pulmonare, të shkaktuara nga ekspozimi ndaj grimcave të vogla (PM2.5), janë veçanërisht të rrezikuar të shtrohen në spital nëse preken nga Covid-19. Një studim i Harvardit zbuloi se një rritje në PM2.5 me vetëm një mikrogram për metër kub ajër është i mjaftueshëm për të rritur shanset e vdekjes me 15 përqind. Prandaj, zonat urbane pritet të pësojnë nivele më të larta të vdekjeve nga Covid-19 sesa gjetkë – siç është vërtetuar tashmë se ndodh si në Londër ashtu edhe në Birmingham.

Kjo pandemi ka nënvizuar nevojën për të ndërmarrë veprime më vendimtare të qeverisë për të pastruar ajrin tonë për mirë duke siguruar nivelet e ndotjes, duke ndjekur udhëzimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, të cilat janë të përfshira në projekt-ligjin për mjedisin. Ajo gjithashtu dëshmon pse duhet të shkojmë më tej dhe të rregullojmë edhe për ambientin e brendshëm – vendi ku njerëzit kalojnë 90 përqind të kohës së tyre tashmë, pavarësisht nga izolimi./ CNA.al

Marrë nga The independent

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studiuesit vijojnë eksperimentet: “Duhet të provohet trajtimi plazmatik”

Publikuar

-

Nga

Mbretëria e Bashkuar është duke u përgatitur të përdorë gjakun e të mbijetuarve nga koronavirusi për të trajtuar pacientët në spital të sëmurë nga Covid-19. Gjaku dhe transplantimi i NHS po u kërkon disa personave që shërohen nga Covid-19 të dhurojnë gjak në mënyrë që ata të mund të vlerësojnë potencialisht terapinë në eksperiment. Shpresa […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: