Connect with Us

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen

Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur.

2. Seksi djeg kalori

Seksi nuk është aq i mirë sa format e tjera të stërvitjes, por sigurisht që djeg disa kalori. Një studim nga Universiteti i Montrealit studioi se sa kalori harxhuan çiftet gjatë seksit. Gjatë një seance 30-minutëshe, burrat dogjën mesatarisht 101 kalori, ndërsa gratë digjen 69. Kjo ishte përkatësisht rreth 4.2 kalori ose 3.1 kalori në minutë.

3. Ai forcon sistemin tuaj imunitar

Një studim i botuar në revistën Psikologjia Raporti zbuloi se studentët që kishin marrëdhënie seksuale të paktën një herë në javë kishin nivele më të larta të një antitrupi të caktuar i cili është jetik për të luftuar sëmundjet. Në fakt, nivelet ishin 30% më të larta se tek ata që nuk kishin marrëdhënie seksuale fare.

4. Seksi është i mirë për zemrën

Sipas NHS , çdo gjë që ushtron zemrën është e mirë për ju, dhe që përfshin seksin. Por përfitimet varen nga sa rigoroze jeni duke e bërë atë. Mesatarisht, norma kulmore e zemrës gjatë seksit është pothuajse e njëjtë me atë që ecni apo ngjisni shkallët, dhe rekomandimi është që të bëni stërvitje në mënyrë të moderuar për rreth 150 minuta në javë.

5. Ndihmon me stresin

Si dhe të gjitha kimikatet qe truri juaj lëshon gjatë seksit gjithashtu keni një rënie të kortizolit. Kërkimet kanë treguar se si seksi depërtues i ndihmon njerëzit të përballen më mirë me stresin.

6. Ul rrezikun e kancerit të prostatës

Një studim i botuar në BMJ në 2004 zbuloi se derdhjet e shpeshta duket se lidhen me një rrezik të zvogëluar të kancerit të prostatës. Nga 50,000 meshkuj të moshës midis 40 dhe 75 vjeç, burrat që raportuan 21 ose më shumë në muaj kishin më pak të ngjarë të merrnin kancer të prostatës sesa ata që raportuan katër deri në shtatë. Një studim vijues përsëriti rezultatet.

7. Seksi ju bën të ndjeheni më të shëndetshëm

Seksi gjithashtu mund të forcojë ndjenjën tuaj të mirëqenies. Sipas një studimi të 3,000 amerikanëve të moshës 57 deri në 85 vjeç, njerëzit që kishin marrëdhënie seksuale vlerësuan shëndetin e tyre të përgjithshëm më të lartë se ata që nuk po kryenin marredhenie.

8. Zvogëlon rrezikun e ulçerës

Një martesë e lumtur është treguar që zvogëlon rrezikun e anginës (një gjendje zemre) dhe ulcera në stomak tek burrat, sipas hulumtimit. Në një studim të 10,000 burrave , ata që ndjeheshin të “dashur dhe mbështetur” kishin një rrezik më të ulët të anginës. Në një studim tjetër të 8,000 burrave , ata që kishin probleme në shtëpi kishin më shumë shanse për të zhvilluar ulcera duodenale. Seksi nuk është mënyra e vetme për të treguar dashuri.

9. Seksi ul presionin e gjakut

Njerëzit që përqafojnë njëri-tjetrin shpesh do të kenë presion më të ulët të gjakut, sipas një studimi nga 2003 . Ciftet që mbanin duart e njëri-tjetrit për 10 minuta më pas rrinin të përqafuar për 20 sekonda nuk ishin aq te stresuar.

10. Përmirëson gjumin

Siç u diskutua më parë, seksi është ushtrim, kështu që është normale të ndjeheni të lodhur pas tij. Por lëshimi i oksitocinës gjithashtu ju ndihmon të ndjeheni të përgjumur. Për meshkujt në veçanti , një orgazëm zvogëlon aktivitetin në korteksin parafrikal të trurit, i cili është me të vërtetë i rëndësishëm për të marrë një gjumë të mirë gjate natës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Një ditë plot të papritura/ Zbuloni parashikimin e horoskopit sipas astrologut të famshëm

Publikuar

-

Nga

Dashi Dita e sotme ju sheh me Hënën dhe Venusin në anën tuaj dhe gjithashtu ju jep mundësinë të bini në dashuri! Nëse tashmë keni personin e duhur në krah, mund të eksternizoni ndjenjat . Këshilla për çdo rast nuk është që t’i harxhoni këto emocione të bukura dhe t’i përkushtoheni sferës sentimentale. Demi Për […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: