Connect with Us

Stories By "D.P"

Shëndeti 20:40 - 4 Korrik, 2019

ADN-ja, udhëzuese drejt shërimit të kancerit

Kurat për kancerin po bëhen më të sakta dhe më pak të rënda për t’u përballuar. Tashmë ato janë shpesh më të shkurtra dhe mund të...

Kultura 23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i fermentuar në disa gjasa: ishte djali...

Kultura 19:13 - 29 Maj, 2019

“Deti nuk ka portë” në një takim ankorues në Vlorë

Udhëtimet e mia në cilësine e autorit te librit te fundit poetik “Deti nuk ka porte”, realizuar nga Botimet Dritero, jane nje kohe e bukur komunikimesh,...

Showbizz 20:03 - 22 Prill, 2019

“50-Shades of Grey”/ Protagonistja e re 23-vjeçarja e virgjër nga Kukësi

Autorja e një prej librave më të shitur “50-Shades of Grey” është kritikuar nga ambasadori shqiptar në Angli. Në librin e saj më të ri autorja...

Showbizz 21:06 - 21 Prill, 2019

Video/ Zbulohet misteri i banjos së Kim Kardashian

Pak kohë më përpara qarkullonte në rrjetet sociale një foto e banjos së Kim Kardashians. Të gjithë njerëzit “plasën” sytë pasi në një pjesë të banjos...

Life Style 20:48 - 21 Prill, 2019

Vetitë e mrekullueshme të portokallit/ Ja çfarë tregojnë studimet

Frutat njihen për vetitë e tyre të mrekullueshme në organizmin e njeriut. Madje edhe mjekët këshillojnë gjithmonë pacientët e tyre që të konsumojnë gjatë gjithë kohës...

Kryesore Show Biz 18:15 - 21 Prill, 2019

Foto-Fjolla Morina e tregon hapur/ Ja sa kushton një natë me këngëtaren

Këngëtarja kosovare Fjolla Morina pavarësisht se është nënë e dy vajzave, vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që publikon. Deklarata e fundit...

saja behet me djale
Kryesore Show Biz 19:25 - 19 Prill, 2019

Saimir Tahiri bëhet me djalë/ Zbuloni emrin e veçantë që ka zgjedhur

Ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka zgjedhur të ndajë me ndjekësit e tij në rrjetet sociale një lajm shumë të veçantë. Tahiri ka publikuar me...

Life Style 19:56 - 18 Prill, 2019

Arsyet pse duhet të hamë kumbullat jeshile/ Vlerat e paçmueshme ushqyese

Të shoqëruara me kripë apo jo, kumbullat jeshile, për disa, janë fruti më i mirë i sezonit. Ato nisin që në muajin prill për të vijuar...

Life Style 19:47 - 18 Prill, 2019

Një pauzë nga Facebook mund të përmirësojë shëndetin mendor

Tani, një studim zbulon se pas një jave të heqjes dorë nga Facebooku, shëndeti mendor i njerëzve përmirësohet ndjeshëm Një studim zbulon se pas heqjes dorë...

Life Style 12:31 - 18 Prill, 2019

Sa bakshish duhet të lini në vendet europiane?/ Po në Shqipëri?

Kur udhëton ndonjëherë është e vështirë për të ditur nëse duhet të lësh bakshish apo jo.   Zakonet ndryshojnë nga njëri vend tek tjetri dhe për...

Showbizz 11:38 - 18 Prill, 2019

Trashëgimtarët e TCH tallen me 100 mijë eurot për Notre Dame/ “Aq më kushton kuzhina”

Qeveria Shqiptare njoftoi se do të dhuronte 100 mijë euro për restaurimin e katedrales “Notre Dame” të Parisit, e cila u dëmtua nga flakët. Normalisht qytetarët...

Kultura 19:13 - 30 Dhjetor, 2018

Besëtytnitë për Vitin e Ri

Ndryshimi i vitit është një kohë ku shumë njerëz kryejnë mjaft rite duke besuar fort se ato do të sjellin mbarësi dhe fat për gjatë vitit...

Kryesore Show Biz 08:19 - 23 Dhjetor, 2018

Festivali i RTSH-së/ Jonida Maliqi zgjidhet përfaqësuese e Shqipërisë në “Eurovizion”

Mbrëmjen e djeshme në natën finale të festivalit të RTSH-së, këngëtarja Jonida Malioqi është zgjedhur përfaqësuesja e Shqipërië në kompeticionin më të madh muzikor në botë,...

Life Style 18:04 - 20 Dhjetor, 2018

Çfarë ka parashikuar Baba Vanga për 2019?/ Profecitë që po i tmerrojnë të gjithë

Mijëra njerëz në YouTube  janë tmerruar, pasi mësuan rreth parashikimeve të Baba Vangës, shikueses bullgar që u bë e famshme në të gjithë botën, pasi të gjitha profecitë...

Kultura 20:45 - 19 Dhjetor, 2018

Dita e Pakicave Kombëtare/ Fotografi shqiptar hap ekspozitë për promovimin e Shqipërisë, në Rumani

Në kuadër të 18 dhjetorit, ditës së Pakicave Kombëtare, Shoqata Lidhja e Shqiptarëve të Rumanisë në Galerinë “Galateca” ka organizuar ekspozitën “Shqipëria, poetika e hapësirës”, me...

Kultura 16:07 - 19 Dhjetor, 2018

Sukses i fotografit Ardian Fezollari në Bukuresht

Mbrëmë, në Galerinë „Galateca„ në qendër të Bukureshtit, në kuadrin e 18 dhjetorit, ditës së Pakicave Kombëtare, Shoqata Lidhja e Shqiptarëve të Rumanisë organizoi ekspozitën „Shqipëria,...

Life Style 09:40 - 10 Dhjetor, 2018

Bixhoz me dashurinë/ Anika kërkon ndihmën e Tias, ja ç’do ndodhë sot

Shivai është i vendosur të kalojë natën e parë me Anikën dhe ja bën të ditur asaj. Anika bëhet me turp dhe largohet. Pinki pyet Anikën...

Life Style 09:39 - 10 Dhjetor, 2018

Gjykatësi jep vendimin për Xhenet, Kaja mëson të vërtetën, ja ç’do ndodhë sot

Xhenet nuk e përballon dot qëndrimin në burg dhe qan në tualet. Xhengiz gris fotot e fëmijërisë së Selimit. Selim kthehet në shtëpi dhe pyet xhengizin...

Teknologji 23:55 - 7 Dhjetor, 2018

Financierja e “Huawei”, akuzohet për mashtrim lidhur me marrëdhëniet e dyshimta me Iranin

Meng Wanzhou, financierja e gjigantit kinez të telekomit Huawei, po përballet me akuzat për mashtrim lidhur me thyerjen e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara kundër Iranit, në një...

Life Style 23:15 - 3 Dhjetor, 2018

Nutricionistët sugjerojnë këto 8 ushqime nëse po kaloni një ditë të vështirë shëndetësore

Kur jeni të sëmurë dhe kaloni një ditë të tërë në krevat vetëm ushqimi mund t’ju vijë në ndihmë. Ushqimi i duhur do t’ju sjellë humorin...

Kuriozitete 23:00 - 3 Dhjetor, 2018

5 objektet më të pista që gjenden në zyrë dhe na “sëmurin” çdo ditë

Në ambientet e punës të gjithë ne kalojmë pjesën më të madhe të ditës. Është tepër e rëndësishme që ambienti që na rrethon të jetë i...

Life Style 22:45 - 3 Dhjetor, 2018

Gjykues ndaj të tjerëve? Ja çfarë thotë shenja jonë e horoskopit

Në sytë e të tjerëve të gjithë ne mundohemi të shfaqemi sa më mendjehapur, por pavarësisht kësaj brenda nesh ne jemi gjykues. Pavarësisht se mundohemi në...

Kryesore Show Biz 22:44 - 3 Dhjetor, 2018

“Sot shkruajnë këngë për dashnoren, jo për gjyshen”/ Agim Krajka‘gjuan’ live moderatoren

I ftuar në programin Ftesë në Pesë me Bieta Sulon, kompozitori Agim Krajka tregoi më shumë për këngët e preferuara, duke e konsideruar “Këngën e gjyshes”...

Life Style 22:30 - 3 Dhjetor, 2018

Na vjen keq, por sipas një stilisti këto 5 gjëra duhet t’i heqim nga gardëroba tani

Kur flitet për të pastruar dollapin ne këshillojmë ta bëni çdo 3 muaj. Veç faktit të ndryshimit të sezoneve, nga palltot te xhaketat, ka pesë gjëra...