Connect with Us

Kultura

Kultura 23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i fermentuar në disa gjasa: ishte djali...

Kultura 15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja e Karafilit Plavë-Guci. Plava dhe Gucia,...

Kultura 19:13 - 29 Maj, 2019

“Deti nuk ka portë” në një takim ankorues në Vlorë

Udhëtimet e mia në cilësine e autorit te librit te fundit poetik “Deti nuk ka porte”, realizuar nga Botimet Dritero, jane nje kohe e bukur komunikimesh,...

Kultura 15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu shtjellon në shkrimin e tij mungesën...

Kultura 12:25 - 19 Maj, 2019

Eurovizioni/ Art? Kitç? Kult apo politikë?

U mbyll skena e Eurovizionit 2019. Si gjithmonë kritikat ndaj garës më të madhe të popit në botë Festivalit Europian të Këngës nuk mungojnë. Por shumica...

Kultura 08:18 - 17 Maj, 2019

Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen

Nga AZGAN HAKLAJ – president i Unionit Artistik te Kombit Shqiptar Festivali që përflaki shpirtin e Kombit Tonë. Ky festival u kushtohet patriarkëve të rapsodisë shqiptare...

Kultura 17:27 - 15 Maj, 2019

Korça Folkfest Ballkan/ Dy netë në qytetin e kulturës

Në qytetin e Korçës, i cili ndryshe quhet edhe “Parisi i vogël”, do të mbahet edicioni i parë i “Korça Folkfest Ballkan”. Në këtë edicion, ku...

i Fundmi i plejades se hostenit
Kultura 08:55 - 11 Maj, 2019

I fundmi i plejadës së hostenit/ Ndërron jetë karikaturisti Dhimitër Ligori

Ka ndërruar jetë, i fundmi i plejadës së hostenit, karikaturisti Dhimitër Ligori. Ligori vinte nga një  një familje zanatçinjsh, të cilët  vendosën që djali i tyre...

Kultura 14:32 - 3 Maj, 2019

Kadare vlerëson librin e Monika Stafës/ “Ndërgjegjja e shqiptarëve e kalon provën e rëndë”

Me një parathënie nga Ismail Kadare, është publikuar libri më i ri i gazetares dhe shkrimtares, Monika Stafa. Libri ka në thelb të tij ngjarje historike,...

Kultura 21:15 - 20 Prill, 2019

Promovohet në Tiranë dhe Korçë krijimtaria e Besim Xhelilit

Me mbështetjen e Ambasadës Austriake Tiranë, të Muzeut Historik Kombëtar Tiranë dhe në praninë e një numri të madh të krijuesve, artdashësve dhe dashamirëve të librit,...