Connect with Us

Blog

Blog 11:40 - 8 Shtator, 2019

Studimi/Vegjetarianët dhe veganët, më të rrezikuar nga goditjet në tru, sesa ata që hanë mish

Vegjetarianët, njerëzit që nuk konsumojnë asnjë lloj mishi, janë më të rrezikuar nga goditjet në tru, sesa ata që shijojnë hera-herës një biftek të mirë, ka...

Blog 11:53 - 6 Shtator, 2019

Janë të aftë në sporte por preken shpejt nga sëmundjet, çfarë nuk dini mbi mëngjerashët

Mëngjerashët ose njerëzit që përdorin më shumë dorën e majtë, përbëjnë gati 10 për qind të popullsisë së botës. Se përse disa njerëz, përdorin shumë më...

Blog 10:37 - 5 Shtator, 2019

Dorian, si i vendosin shkencëtarët emrat e uraganeve?

Uragani Dorian, duket i pandalshëm. Ai shkatërroi ishullin e Bahamasit në Karaibe, dhe më pas u përplas mbi SHBA. Forca e tij, ka bërë që Qendra...

Blog 11:25 - 4 Shtator, 2019

Pse njerëzit bëjnë tatuazhe në trupat e tyre

Kur tatuazhet u shfaqën për herë të parë në vitet 1800, ato cilësoheshin si një shenjë e të qenurit një kriminel ose një devijant në shoqëri....

Blog 15:10 - 3 Shtator, 2019

Dhjetë prerjet më të shtrenjta të flokëve, nga 400 dollarë në 8 milionë dollarë…

Njerëzit e famshëm në botë, bëjnë edhe një jetë shumë lukzoze. Ata promovojnë modelet më të fundit në një shoqëri, të cilat më vonë kopjohen nga...

Blog 11:40 - 2 Shtator, 2019

Studimi i ri/Smartfonët dhe rrjetet sociale, i mbrojnë të rinjtë nga ankthi dhe depresioni

Të rinjtë e sotëm po rriten në një botë dixhitale, dhe orët që kalojnë çdo ditë me smartfonët e tyre, shqetësojnë shumë prindër. Por sa të...

Blog 11:25 - 31 Gusht, 2019

Funeralet e së ardhmes? S’do ketë ceremoni tradicionale, por vetëm përkujtimore në rrjetet sociale

Numri i njerëzve që i varrosin të afërmit e tyre të vdekur pa ndonjë ceremoni zyrtare, po rritet me shpejtësi në Suedi, nga më pak se...

Blog 13:40 - 30 Gusht, 2019

Nuk flejnë më bashkë, çfarë po ndodh realisht me martesën e Donald Trumpit?

Martesa e Donald Trump me Melania Knavs, një ish-modele me origjinë sllovene, ka qënë objekt kurioziteti shumë kohë përpara se çifti të transferohej në Shtëpinë e...

depresion shenja atipik
Blog 10:40 - 29 Gusht, 2019

Depresioni veror/Gjashtë shenjat që po vuani prej tij, dhe si ta kaloni atë

Depresioni sezonal, nuk ka të bëjë vetëm me stinën e dimrit. Edhe depresioni veror, është gjithashtu një problem serioz. Ja cilat janë shenjat, se jeni prekur...

Blog 11:40 - 28 Gusht, 2019

Kush janë 10 fustanet më të shtrenjta të të gjitha kohërave

Në vitin 2018, industria e modës arkëtoi 278.2 miliardë dollarë, ndërsa në vitin 2022 sipas revistës “Forbes”, shuma mund të mbërrijë në 325.8 miliardë dollarë. Ky...