Connect with Us

Fëmija

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit
Fëmija 23:50 - 22 Mars, 2019

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Flisni shumë gjatë Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe...

nenat kerkuese femije te suksesshem
Fëmija 21:20 - 20 Mars, 2019

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese...

6 vjecari qe tronditi rrjetin
Fëmija 20:20 - 19 Mars, 2019

Gjashtë vjeçari i verbër trondit rrjetin/Luan në piano këngën legjendare pa marrë asnjë ditë mësime

Tashmë i njohur edhe si “Mozarti i vogël, ai është duke habitur rrjetet sociale falë aftësisë së tij të jashtëzakonshme për të luajtur në piano Bohemian...

femija i pare me i zgjuar
Fëmija 16:46 - 7 Mars, 2019

Studimi/ Gratë që bëhen nëna jetojnë më gjatë se gratë e tjera

Mamatë e dinë se sa e vështirë mund të jetë jeta kur ke 3, 4 ose më shumë fëmijë, por të jesh një nënë, ka gjithashtu...

shenja shtatzeni
Fëmija 20:40 - 28 Shkurt, 2019

Shtatzënia/ A mund ta tejkalojë kafeina placentën?

Placenta është një organ tranzitor, thelbësor për rritjen dhe zhvillimin e   fetusit brenda mitrës së nënës. Një nga funksionet më të veçanta të placentës është aftësia...

bebe
Fëmija 21:20 - 31 Janar, 2019

Ushqimet që duhet të shmangni nëse ushqeni fëmijën me gji

Çokollatë me qumësht Për shkak të sasisë së yndyrës që përmban çokollata është padyshim një ushqim për t’u shmangur sidoms gjatë ushqyerjes me gji. Mish i...

keshilla marredhenie
Fëmija 21:00 - 30 Janar, 2019

Dy këshilla  thelbësore për marrëdhëniet në shekullin e 21-të

Mësoni të doni dhe respektoni heshtjen e partnerit Nuk mund ta duam heshtjen, sidomos atë të tjetrit, gjithsesi duhet të mësohemi. Ne duam gjithmonë duam zhurmë...

grate i streson burri
Fëmija 22:00 - 27 Janar, 2019

Arsyet pse burrat i stresojnë gratë më shumë se fëmijët

Ka katër motive, që tregojnë pse burrat i stresojnë gratë më shumë se fëmijët. Burrat ndihmojnë pak në shtëpi Burrat nuk komunikojnë Burrat nënvlerësojnë ngarkesën që...

trashegimi nga babai gjenetike
Fëmija 22:40 - 26 Janar, 2019

Këto gjëra fëmija i trashëgon vetëm nga babai

Problemet me zemrën Është një gen që transmetohet nga babai tek fëmijët. Ajo pjesë e vogël e ADN-së mund të shtojë rrezikun e atakut kardiak deri...

shtatzeni
Fëmija 23:00 - 25 Janar, 2019

Këto mite të gabuara mbi shtatzëninë i besojmë të gjithë

 Lindja me operacion ështe më e thjeshtë Në fakt shumë pak gra vendosin që të lindin me operacion,nëse mund të bëjnë lindje natyrale. Lindja me operacion...

femije dhe nene
Fëmija 22:00 - 25 Janar, 2019

Tre rregulla thelbësore  për të edukuar fëmijën pa ngritur zërin

Komunikimi joverbal Fëmijët lodhen nga ulërimat e vazhdueshme, ata nga kjo mund të kuptojnë gjërat gabim. Duke qenë se diskutimet bëhen me zë të lartë në...

bebe
Fëmija 23:00 - 24 Janar, 2019

Gjinia e fëmijës/ A kanë dashur djalë paraardhësit tanë?

Në kulturat e hershme nuk është se ka pasur preferenca në lidhje me gjininë e fëmijës. Të lindurit e të dyja gjinive ishin njëlloj të rëndësishëm...

kompleksi i elektres
Fëmija 21:40 - 24 Janar, 2019

Të biesh në dashuri me babain/ Kompleksi i Elektrës qenka kaq real

Kompleksi i Elektrës na prek të gjithave kur jemi fëmijë, por në disa raste zgjat edhe kur rritemi dhe bëhet problem. Bëhet fjalë për një fenomen...

femije
Fëmija 20:40 - 24 Janar, 2019

Fëmija im i vetëm më shkatërroi jetën intime

Pas lindjes së fëmijëve gjithmonë ka diçka që ndryshon në jetën e një çifti. Fëmija kërkon kohën e tij si dhe përkushtimin. Kjo bën që prindërit e...

femije-bebe ne dush
Fëmija 14:40 - 24 Janar, 2019

Pesë arsyet që i bëjnë bebet të qajnë teksa bëjnë banjë

Rrjedhja e ujit në sy. Të vegjlit nuk e kanë konceptin e mbylljes së qepallave si refleks për të shmangur trupat e huaj që të mos...