Connect with Us

Kuriozitete

Kuriozitete 14:40 - 21 Gusht, 2019

Kafshë surrealiste dhe peisazhe mahnitëse/ 9 fotot mbresëlënëse të natyrës që duken si piktura

“BrightSide” ka sjellë në vëmendje disa imazhe nga e gjithë bota, ku tregon se natyra është aq mbresëlënëse sa që shumë peizazhe, kafshë dhe struktura natyrore...

Kuriozitete 14:53 - 20 Gusht, 2019

A e shikoni dot? 16 fotot që do t’ju lënë pa mend, zbuloni kafshët më “kamufluese” në planet

Instikti i parë i kafshëve është të mbrohen nga grabitqarët duke zbuluar shumë mënyra si të fshihen. Disa kamuflime të tyret janë aq mira në mjediset...

Kuriozitete 13:40 - 20 Gusht, 2019

Javë stresuese dhe pa energji? Ja cili planet e ka “fajin”

E filluat këtë javë me stres , pa energji dhe të mërzitur? Sipas astrologëve “fajin” për këtë e ka Marsi që tashmë ka kaluar në shenjën...

Blog 09:47 - 20 Gusht, 2019

Martesë me të vdekur, bileta për kafshët në tren, ja disa nga ligjet më të çuditshme që ka sot Franca

Franca është një vend i njohur për shumëkënd. E megjithatë, ka shumë fakte të çuditshme, që mund të mos i keni ditur për këtë vend të...

Kuriozitete 16:31 - 19 Gusht, 2019

Prekëse/ Mesazh në shishe pas 50 vjetësh

Një pjezës e historisë u gjend në brigjet e Alaskës perëndimore. Një banor vendas gjeti një shishe të vulosur e cila kishte brenda një letër të...

Kuriozitete 13:40 - 19 Gusht, 2019

“Ishte shumë speciale”/ Njihuni me çiftin që konsumon tortën e dasmës prej 50 vitesh

Çifti David dhe Anne Cowburn i kanë “shokuar” të gjithë me veprimin e tyre. Në vend që ta ruanin tortën e dasmës për një vit, ata...

Kuriozitete 16:27 - 18 Gusht, 2019

Si të mësoni një gjuhë të huaj për vetëm 15 minuta në ditë/ Këto janë tre mënyrat që sugjeron gjuhëtarja e njohur

Sa duhet ta praktikoni një gjuhë të huaj në ditë? Babbel rekomandon vetëm 15 minuta në ditë. Lexoni këto tre mënyra të gjuhëtares së njohur të...

Kuriozitete 16:10 - 18 Gusht, 2019

Restoranti, ku kamarierët janë zëvendësuar me robotë femra

Si në çdo fushë tjetër të jetës shkenca dhe teknologjia kanë përparuar shumë. Në një nga restorantet më të shtrenjta në Bangalore në Indi, ka prezantuar...

Kuriozitete 13:40 - 18 Gusht, 2019

“Dashuria e nënës është e para”/ 10 rastet që tregojnë “dhembshurinë” e kafshëve në botën e egër

Në të gjithë botën, dashuria e nënës për fëmijët është pika e dobët e tyre dhe nuk do ta ndërronin me asgjë tjetër. Kjo ndodh edhe...

Kuriozitete 13:10 - 18 Gusht, 2019

Pamje të mahnitshme/ 10 rastet kur retë kanë dhënë spektakël dhe i lanë të gjithë pa frymë

“BrightSide” ka menduar që të sjellë në vëmendje disa nga format e reve që kanë lënë mbresa në kujtesën e njerëzve që i kanë kapur foto...

Kuriozitete 14:10 - 17 Gusht, 2019

“Gjysma e njerëzve nuk i ndërrojnë të brendshmet”/ Del studimi shokues, ja çfarë thonë ekspertët

Studimi i kryer nga prodhuesi i të brendshmeve Tommy John, i ka shokuar të gjithë. Së fundmi ai ka treguar se 45 për qind e njerëzve...

Kuriozitete 22:22 - 16 Gusht, 2019

Pasi la shkollën u bë miliarder/ Njihuni me historinë e suksesit të pronarit të “Poker Stars”

I njohur tashmë si njeriu i tetë më i pasur në botë, 46-vjeçari kanadez Mark Scheinberg ka një pasuri prej 4.5 miliardë dollarësh dhe ka më...

Kuriozitete 14:40 - 16 Gusht, 2019

“Bota po shkatërrohet”/ 15 fotot që vërtetojnë pasojat e dorës së njeriut në planet

Pasojat e “masakrës” njerëzore po shkaktojnë çdo vit e më shumë mijëra “vdekje” në botën detare. Përdorimi dhe hedhja e shumtë e plastikës ka bërë që...

Blog 11:23 - 14 Gusht, 2019

Pse u ndërtua dhe si ruhej, çfarë nuk dini rreth Murit të Berlinit

Jo shumë shumë kohë më parë, kishte 2 Gjermani:ajo e lindjes së perëndimit, të ndara nga Muri gati i padepërtueshëm i Berlinit. Ai mur famëkeq, ndau...

Kuriozitete 12:02 - 13 Gusht, 2019

Ja cilat janë dallimet kryesore midis inteligjencës artificiale, dhe asaj të njeriut

Ajo që sot njihet si “inteligjencë artificiale”, përbëhet nga disa rrjete nervore. Përveçse në këtë rast, një rrjet nervor, është një algoritëm kompjuterik, që imiton funksione...