Connect with Us

Teknologji

Kuriozitete 18:30 - 4 Dhjetor, 2019

Instagram vjen me ndryshimin e radhës/ Përdoruesit do të duhen të plotësojnë këtë kërkesë të rrjetit

Instagram do të vijë me një ndryshuim në regjistrimin e accounteve. Rrjeti social do të kërkojë si një të dhënë shtesë ditëlindjen e çdo përdoruesi që...

" "
Kuriozitete 16:21 - 1 Dhjetor, 2019

Studiuesit tregojnë monitoruesit e rinj të oqeaneve/ Ja eksploruesit që do të na njoftojnë se çfarë ndodh në thellësi

Sipas studiuesve të universitetit të Exeter peshkaqenët, pinguinët, breshkat apo speciet e tjera detare mund të ndihmojnë njerëzit të monitorojnë oqeanet duke transmetuar informacione oqeanografike nga...

Teknologji 14:43 - 29 Nentor, 2019

Si të bëni që bateria e telefonit tuaj të zgjasë më shumë/ Ja çfarë thonë shkencëtarët

Kur Profesor Akira Yoshino po zhvillonte një teknologji të re të baterive në laboratorin e tij në fillim të viteve 1980, ai nuk mendoi se do...

Kuriozitete 12:57 - 27 Nentor, 2019

Rrjetet sociale po na “pushtojnë”/ Ja si ta heqësh qafe këtë “ves” në marrëdhënien në çift

Ne jetojmë në një botë ku rrjetet sociale janë kudo dhe brenda çiftit, rrjetet sociale shpesh zënë një vend të rëndësishëm, deri në atë pikë sa...

" "
Life Style 13:20 - 22 Nentor, 2019

“Facebook dhe Google janë një kërcënim për të drejtat e njeriut”

Amnesty International, organizata e njohur per të drejtat e njeriut, thotë se Facebook dhe Google paraqesin një kërcënim sistematik për të drejtat e njeriut. Konkretisht,  “Amnesty”...

Life Style 14:05 - 19 Nentor, 2019

1 miliard dollarë fitime/ I la mbrapa filmat e tjerë, “Joker” thyen rekordin e rradhës

Filmi i cili mezi u prit nga të gjithë, ka thyer sërish një rekord tjetër. “Joker” kaloi shumën prej 1 miliard dollarësh në tregun global të...

Kuriozitete 14:05 - 18 Nentor, 2019

Jo vetëm për ditë me shi/ Ja risia që asnjë nuk e mendonte se do të ekzistonte tek një…çadër

Mendonit se çadrat ju duhen vetëm që të mbroheni nga reshjet e shiut? E keni gabim. Së fundmi, një kompani britanike ka krijuar një çadër që...

" "
Life Style 14:05 - 17 Nentor, 2019

Për herë të parë në dy vite/ Jo më presidenti i “Amazon”, ja kush është personi më i pasur në botë

Këtë herë është zyrtare. Bashkëthemeluesi i kompanise gjigande teknologjike Microsoft, Bill Gates parakaloi presidentin e “Amazon”, Jeff Bezos, si personi më i pasur në botë ,...

Life Style 13:40 - 16 Nentor, 2019

Telefoni më i shitur i viteve 2000/ Rikthehet “Motorola”, ja versioni modern i cili po i lë të gjithë pa fjalë

E mbani mend telefonin ikonë të viteve 2000? Motorola Razr V3, i cili u hodh në treg në vitin 2004, u bë një nga telefonat më...

" "
Life Style 14:20 - 15 Nentor, 2019

Eksperiencë e kënaqshme dhe e qetë/ Apple sjell risinë e rradhës, ja benefitet e tastierës “magjike”

Pas shumë vitesh, kompania gjigande e teknologjisë, Apple, ka prezantuar laptopin MacBook Pro, i cili kushton rreth 2400 dollarë dhe pajisja do të ketë një monitor...