Connect with Us

All posts tagged "astronaute"

Kuriozitete 11:41 - 13 Prill, 2020

Astronautët e NASA-s flasin për Coronavirusin nga hapësira: Toka duket po aq mahnitëse

Astronautët e NASA-s Xhesika Meir dhe Andreë Morgan kanë parë pandeminë koronavirus të shpaloset ashtu si pjesa tjetër e jona, por nga një pikë shumë e...

Kuriozitete 12:55 - 25 Dhjetor, 2019

FOTOT-Fakte interesante/ Si i festojnë astronautët Krishtlindjet në hapësirë

Askujt nuk i pëlqen t’i kalojë Krishtlindjet. Për shembull nëse ndodhesh 250 milje larg planetit nuk do të mund të arrish ti festosh Krishtlindjet në tokë...

Kuriozitete 16:32 - 5 Qershor, 2019

Astronautët “çelin” dritën e kuqe/ Shtimi i satelitëve në Tokë një rrezik i madh

Mbingarkimi i orbitës nga satelitët mund të nxjerrë jashtë funksionit teleskopët dhe radioteleskopët duke penguar kërkimet nga astronautët. Në vitet e ardhshme pritet që satelitë si...

Kuriozitete 15:15 - 30 Qershor, 2015

Femra astronautë që shkruan historinë

Më 11 qershor, astronautja italiane Samanta Kristoforeti e lëshon Stacionin kozmik ndërkombëtar dhe kthehet në Tokë. Para se të kthehet, ajo thyen rekord për femrat astroanute –...

Kuriozitete 12:53 - 6 Maj, 2015

Së shpejti në hapsirë me objekte prej qelqi

Kur astronautët shkuan për herë të parë në hapsirë, ato shikonin planetin Tokë  përmes dritareve kryesisht plastike. Kapsula ‘Orioni’ është projektuar për të kryer misione të...

Kuriozitete 16:17 - 14 Janar, 2015

Stacioni Hapësinor/Astronautët amerikanë evakuohen në pjesën ruse

Një rrjedhje e mundshme në sistemin e ftohjes në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor ka rezultuar në evakuimin e ekuipazhit të Shteteve të Bashkuara nga segmenti amerikan i...