Connect with Us

All posts tagged "autizem"

Kuriozitete 19:51 - 13 Tetor, 2019

Zbulohet kura ndaj autizmit?/ Vogëlushi fillon të flasë dy ditë pasi nisi këtë trajtim

Prej vitesh, shkencëtarët dhe studiuesit janë munduar të zbulojnë kurën ndaj autizmit. Por mesa duket kjo kurë mund të jetë zbuluar për të ndihmuar shumë njerëz...

Pasticeria e femijeve me autizem
Kuriozitete 22:20 - 10 Mars, 2019

Pastiçeria e fëmijëve me autizëm/ Luftojnë paragjykimet me ëmbëlsi

Miell dhe sheqer, ëndrra e qartë e një nëne “ Autizmi nuk është ndëshkim”. E gjithë kjo është receta fituese e Ëmbëlsojmë Autizmin, një  pastiçeri shumë...

femije
Kuriozitete 11:22 - 10 Janar, 2019

Nëse fëmija juaj vuan nga autizmi do të shfaqë këtë shenjë kur të jetë 6 muajsh

Në botë një në 88 fëmijë vuan nga një fortmë e spektrit të autizmit, me një përhapje më të gjerë te meshkujt. Në ndryshim nga sindroma...

Life Style 20:00 - 24 Nentor, 2018

Studim i fundit, shenjat e para të autizmit shfaqen që në muajin e gjashtë

Autizmi po përhapet masivisht. Të dhënat e fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë flasin për 1 rast në 88 fëmijë. Meshkujt janë më të predispozuar të...

Fëmija 18:52 - 15 Prill, 2016

Agjensia amerikane “FDA”/ Ja vaksina që shkakton autizmin

Agjencia amerikane për Ushqim dhe Ilaçe (FDA) ka publikuar një dokument, ku zyrtarisht bën me dije se cila është vaksina që shkakton autizmin. Bëhet fjalë për...

Fëmija 10:22 - 9 Prill, 2015

11-vjeçari me autizëm njeh përmendësh hartën e botës

Një djalë 11-vjeçar që vuan nga autizmi ka shokuar të pranishmit në një orë leksioni, teksa është ngritur dhe ka pikturuar në dërrasë të bardhë hartën...