Connect with Us

All posts tagged "avokado"

Shëndeti 14:48 - 18 Janar, 2020

Si të ulni kolesterolin me dietën e duhur dhe regjimet e ushtrimeve

Sipas Steven Reisman , MD, një kardiolog dhe drejtor i Qendrës Diagnostike Kardiake në Nju Jork, mënyra më e mirë për të ulur kolesterolin është modifikimi...

Kuriozitete 16:56 - 10 Dhjetor, 2019

Mund të qëndrojnë të freskëta për 6 ditë/ Ky frut do të mbërrijë së shpejti në Europë

Avokadot me një veshje ushqimore të spërkatur në lëkurën e tyre në mënyrë që të ruhet pjekuria dhe reduktohen mbeturinat ushqimore do të shiten edhe në...

Life Style 17:22 - 13 Nentor, 2019

Nga Diabeti tek kockat/ 11 arsyet pse duhet të hani çdo ditë avokado

Mos e nënvlerësoni fuqinë e një avokado. Ata quhen një super ushqim për një arsye. Ata janë kaq tepër të shijshëm dhe kanë një strukturë kaq...

avokado
Kuriozitete 13:00 - 7 Shkurt, 2019

Avokado/ Vlerat, përdorimet dhe përfitimet që i sjell shëndeti

Avokado është një specie e pemëve frutore, e lindur në Puebla, Meksikë dhe përdorimi i saj i parë daton rreth 5000 vjet më parë. Pema e...

Life Style 13:25 - 15 Dhjetor, 2018

Fansat e avokados, vëmendje! Duhet të hani vetëm gjysmën e frutit në ditë

Ai është ushqimi më ‘in’ i viteve të fundit, por ekspertët e shëndetit kanë paralajmëruar se njerëzit nuk duhet të hanë shumë avokado. Nutricionistët thonë se...

Life Style 23:30 - 5 Dhjetor, 2018

Këto benefite të avokados nuk i paskemi ditur më parë

Avokadon e shohim në shumë sallata si dhe pjata të ndryshme. Veç shijes së mirë, avokado është një ushqim shumë i ushqyeshëm. Ai është shumë efikas...

Life Style 13:10 - 14 Tetor, 2018

Avokado i shëndetshëm apo thjesht një mit?

Avokado është një ushqim i cili sjell përfitime të shumta, pasi njihet për yndyrat e tij të “mira”, ose ato që organizmi ynë ka nevojë për...