Connect with Us

All posts tagged "caji"

Life Style 17:11 - 28 Nentor, 2019

Do t’ju bëjnë të humbisni shumë shpejt kilet e tepërta/ 11 çajrat që janë më të mirë se një orë në palestër

Pija aromatike zakonisht bëhet nga gjethet e Camellia sinensis, e cila është një lloj bimë me gjelbërim të përhershëm me origjinë në Azi. Konsumimi i çajit,...

Life Style 22:50 - 23 Prill, 2018

E konsumoni çdo ditë por ju prish dhëmbët/ Hiqni dorë nga ky lloj çaji

Pijet me shije frutash janë çdo ditë në tryezat tona, sidomos çajrat. Këto të fundit bëjnë që dhëmbët të marrin ngjyrë dhe të dëmtojnë smaltin. Kjo...

Shëndeti 12:47 - 4 Shkurt, 2017

Zbulohet çaji që shëron zemrën në një minutë

Një mjek popullor i quajtur John Christopher, ka zbuluar formulën më efektive për të ndalur një krizë zemre në një minutë. Përbërësi i tij sekret është...

Shëndeti 22:53 - 24 Dhjetor, 2016

Sëmundjet që shëron çaji i ‘frutit të artë’

Ndoshta nuk kemi dëgjuar shpesh për të, por çaji i mollës është një nga më të mirët që ekziston. Molla, jo pa qëllim, quhet “fruti i...

Life Style 15:15 - 27 Nentor, 2016

Çaji i kuq është shumë i rëndësishëm për shëndetin

Mos u ngatërroni pasi kur flasim për çajin e kuq nuk flasim aspak për çajin Rus apo atë Turk  që kanë në përbërjen e tyre një...

Shëndeti 23:49 - 5 Maj, 2015

Çaji i kamomilit ul rrezikun e kancerit

Të pish çaj kamomili ul rrezikun e kancerit të tiroides. Këtë kanë zbuluar së fundmi shkencëtarët. Më shumë se 500 grekë janë pyetur për konsumimin e...

Shëndeti 00:06 - 27 Prill, 2015

Ky çaj do t’ju japë bukuri dhe shëndet

Luleradhiqja deri disa dekada më parë konsiderohej një barishte, ajo shkulej dhe hidhej. Fatmirësisht, shkencëtarët kanë zbuluar se luleradhiqja është një bimë me veti të shkëlqyera...

Kuriozitete 22:27 - 15 Mars, 2015

Një punishte vere në Afrikën e Jugut përdor çajin për të prodhuar verë

Një punishte vere në Afrikën e Jugut kerkon të revolucionalizojë industrinë e famshme të ketij rajoni pas përdorimit të teknikave të reja në prodhimin e verës....

Shëndeti 16:43 - 2 Mars, 2015

Një filxhan çaj ndihmon në parandalimin e diabetit

  Një grup shkencëtarët kanë thënë se të pish disa filxhanë çaji mund të ndalojë diabetin e tipit 2. Një studim i ri i kërkuesve amerikanë...