Connect with Us

All posts tagged "demtim"

Life Style 18:18 - 7 Shkurt, 2020

Kujdesi për lëkurën/ 8 gabimet që i bëjmë më së shumti që dëmtojnë poret

Yndyra e tepërt, qelizat e vdekura të lëkurës, papastërtia dhe bakteret mund të bllokojnë poret dhe i bëjnë ato të shfaqen më të mëdha. Kujdesi për...

Life Style 17:16 - 12 Janar, 2020

Zakonet e këqija që mund të dëmtojnë trurin tuaj/ 5 veprimet që nuk duhet të bëni

Mungesa e gjumit Njerëzit shpesh herë bëjnë gjëra që nuk duhen bërë. Disa nga zakonet e këqija që njerëzit bëjnë kur bëhen gati të flenë mund...

Kuriozitete 15:53 - 12 Shkurt, 2019

Mos vuaj më! 4 shenja që i dashuri po të dëmton psikologjikisht

Ke gjithmonë ndjesinë se diçka duhet rregulluar në marrëdhënien tuaj Në një marrëdhënie e shëndetshme, me një person të shëndetshëm, marrëdhënia do të zhvillohet në mënyrë...

Life Style 11:22 - 25 Janar, 2019

Një aspirinë në ditë më shumë e dëmton shëndetin sesa e ndihmon

Marrja e një tablete aspirinë në ditë dëmton shëndetin e moshës së mesme, sepse rrit mundësitë për gjakderdhje të brendshme. Kjo në bazë të një studimi...

Life Style 23:20 - 31 Dhjetor, 2018

Dëmtimi i nervave, kujdes! Tetë shenjat që nuk duhen neglizhuar

Trupi i njeriut përshkohet nga miliarda nerva. Shumica prej tyre janë periferikë dhe kanë një funksion primar: shpërndarjen dhe transmetimin e mesazheve e sinjaleve në tru dhe...

Kuriozitete 12:40 - 30 Dhjetor, 2018

Nuk e kuptojmë, por këto 5 veshje po na dëmtojnë shëndetin

Bukuria kërkon sakrifica dhe femrat bëjnë shumë të tilla gjatë ditës. Ato “vuajnë” mbi takat e larta ose veshjet e ngushta për të respektuar kode të...

Life Style 20:45 - 22 Dhjetor, 2018

Ushqimi ngushëllues, çfarë është dhe si të kënaqemi pa u dëmtuar

Ushqimet ngushëlluese na sjellin përsëri në fëmijëri dhe na kënaqin në shumë situata. Asgjë nuk është e gabuar, thjesht mos e teproni Të gjithëve ne na...

Life Style 22:30 - 2 Nentor, 2018

4 zakonet e përditshme që dëmtojnë trurin tonë pa e kuptuar

Truri është një nga organet më të rëndësishme në trupin e një njeriu. Siç e dimë të gjithë, zakonet tona jetesës ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm...

Kuriozitete 23:00 - 10 Dhjetor, 2017

Rezultatet e studimit/ Halucinacionet shkaktohen nga një pije që e konsumoni mbi 2 herë në ditë

Njerëzit që pijnë shumë kafe, shohin fantazma dhe degjojne zëra te çuditshëm, thuhet në një studim te shkencëtareve britanike. Personat qe konsumojnë më shumë se shtatë...

Kuriozitete 20:47 - 28 Shtator, 2015

Orari i zgjatur i punës shkakton goditje në tru

Personat që punojnë me orë të zgjatura janë më të rrezikuar nga goditja në tru. Përfundimi është publikuar në revistën mjekësore “Lancet”. Të dhënat treguan se, shanset...

Shëndeti 21:30 - 26 Korrik, 2015

Studim/ Çamçakëzi dëmton kujtesën

Çamçakëzi dhe pse mund të jetë shumë i preferuar sidomos nga moshat e reja është shumë i dëmshëm për kujtesën dhe ndikon negativisht në memorizimin e...

Femra 20:00 - 6 Qershor, 2015

Si të menaxhoni konfliktet në mënyrë që të mos dëmtoni lidhjen

  Në fillimet e një romance të re çiftet nuk kanë arsye për të adresuar mosmarrëveshjet si konflikte. Kjo është një kohë kur ju injoroni të...

Shëndeti 19:00 - 31 Maj, 2015

Ja çfarë i dëmton sytë

  Veprimet që tashmë janë kthyer në rutinën tonë të përditshme janë dhe veprimet të cilat kanë një ndikim negativ në shëndetin e syve tanë. Disa...

Kuriozitete 12:45 - 30 Maj, 2015

C’farë i dëmton sytë

Veprimet që tashmë janë kthyer në rutinën tonë të përditshme janë dhe veprimet të cilat kanë një ndikim negativ në shëndetin e syve tanë.  Disa nga veprimet që dëmtojnë shëndetin e syve janë; Përqendrimi i...

Life Style 20:00 - 1 Prill, 2015

5 hapat e gabuar që dëmtojnë shëndetin tuaj

Shumë shumë gjumë Ndoshta ju mendoni se ideja e gjumi është rimbursimi për fundjavë të mirë, në sajë të cilit ju do të ndjehen të çlodhur,...