Connect with Us

All posts tagged "dhembe"

Kuriozitete 12:29 - 25 Mars, 2020

Lindja e fëmijëve, mbyllja në vetvete, sëmundja/ Dhëmbët e njeriut përmbajnë një “arkiv” të ngjarjeve jetësore

Shkencëtarët kanë zbuluar se dhëmbët tanë mund të japin një rekord të jetës njerëzore, ashtu si unazat e një peme. Zbulimi që dhëmbët tanë janë një...

Showbizz 13:13 - 27 Janar, 2020

Videoja që po bën xhiron e rrjetit/ Këngëtari i famshëm performon në Grammy me spinaq në dhëmbë

Një video e këngëtarit të famshëm Nick Jonas teksa performoi në Grammy Aëards është bërë virale. Gjatë performancës fansat e tij kanë vënë re detajin që...

Shëndeti 14:41 - 24 Janar, 2020

Gabimet që shkatërrojnë dhëmbët/ Këto janë 8 veprimet që nuk duhet t’i bëni

Përafërsisht 2.4 miliardë njerëz vuajnë nga prishja e dhëmbëve. Ne bëjmë gabime çdo ditë përsa i përket kujdesit të dhëmbëve pa e ditur. Por disa nga...

Shëndeti 17:31 - 3 Dhjetor, 2019

Larja e dhëmbëve mund ta mbajë zemrën tuaj të shëndetshme

Hulumtimi i ri zbulon se larja e dhëmbëve tre ose më shumë herë në ditë zvogëlon ndjeshëm rrezikun e fibrilacionit atrial dhe atakut të zemrës. Bakteret...

Showbizz 11:40 - 5 Nentor, 2019

“Ta kesh mik, të prish punë”/ E quajti “dhëmbë kalbur”, gazetarja reagon pas ofendimit të Noizyt

Ditën e djeshme, reperi i njohur Noizy publikoi një status ofendues kundër gazetares Dasara Karaiskaj duke e quajtur dhëmbë kalbur, ndërkohë që përkrah fotos shkruante: “Repi...

Life Style 16:11 - 26 Tetor, 2019

Nuk keni dhëmbë të shëndetshëm?/ Ja 5 zakonet e tmerrshme që po i shkatërrojnë ato

Smalti i dhëmbëve është substanca më e fortë në trupin tonë. Por megjithë forcën e saj, dhëmbët tanë ende mund të lodhen. Ju mund të dëshironi të mendoheni dy herë para se...

Life Style 22:10 - 3 Gusht, 2019

Nga zbardhja e dhëmbeve tek një lëkurë e butë/ Njihuni me benefitet e sodës së bukës

E keni menduar ndonjëherë se sa lehtë mund të ndryshoni pamjen tuaj pa shpenzuar shumë para për produktet e bukurisë? Soda e bukës është ajo që...

Life Style 13:10 - 13 Qershor, 2019

“Bakteret mund të përfundojnë në tru”/ Ja çfarë mund t’ju ndodhë nëse harroni të lani dhëmbët

Shumica e njerëzve e pranojnë se harrojnë të lajnë dhëmbët në mëngjes apo në darkë. Por sipas studimeve kjo jo vetëm dëmton dhëmbët por edhe trurin...

Life Style 12:10 - 9 Qershor, 2019

100 milionë baktere/ Ja gabimet që po bëni me furçën e dhëmbëve

Sipas “BrightSide” të gjitha aktivitetet që i kryeni në lavaman dhe tualet lirojnë baktere, kështu ato shkojnë në ajër dhe përfundojnë më pas tek furça e...

Life Style 15:54 - 13 Maj, 2019

E pabesueshme! Kjo sëmundje lidhet me dhimbjet e dhëmbëve

Shpeshherë mendojmë se dhimbjet e dhëmbëve vijnë nga sulmi i baktereve të cilat krijojnë prishjen e tyre. Por nuk e dinim se dhimbja e tyre mund...

arbana emision
Kryesore Show Biz 13:25 - 15 Prill, 2019

“Kur qesh dhe ti me këto dhëmbë si qen”/Arbana Osmani i kthen përgjigjen epike komentuesit

Modratorja shqiptare Arbana Osmani bëri publike në faqen e saj një koment fyes që i ka mbërritur në inbox-in e mesazheve të Instagramit.Pavarësisht gjithçkaje Arbana e...

Life Style 14:40 - 19 Mars, 2019

Studimi më i ri/Zbulohet ilaçi që rregullon dhëmbët e thyer dhe të prishur

Shkencëtarët nga King’s College në Londër kanë zbuluar se, medikamenti i quajtur “Tideglusib”, që u jepet pacientëve të prekur me”Alzheimer”, aktivizon qelizat në qendër të dhëmbit...

Life Style 14:25 - 18 Mars, 2019

Çfarë ndodh nëse nuk i lani dhëmbët në darkë?

Shumë persona as nuk e konceptojnë dot të flenë pa larë dhëmbët por ka edhe të tjerë që ‘përtojnë’ ta bëjne këtë çdo darke. Një dentist...

Life Style 14:53 - 11 Mars, 2019

Ndoshta nuk e dinit por dhimbja e dhëmbëve mund të jetë një shenjë e keqe për trupin tuaj

A e dinit se nëse keni dhimbjen më të vogël të dhëmbëve kjo mund të jetë shenjë e një problemi në trupin tonë. Sipas studimeve më...

si te qetesoni mishrat e gjakosur
Kuriozitete 15:30 - 21 Shkurt, 2019

Si të qetësoni në kushte shtëpie mishrat e gjakosur

Aloe Vera Xheli apo lëngu i aloe verës që mund të blihet edhe në dyqan përmban enzima antibakteriale që ndihmojnë dhe përshpejtojnë procesin e shërimit të...