Connect with Us

All posts tagged "duhan"

Kuriozitete 13:53 - 19 Nentor, 2019

VIDEO-“A keni ende guximin të pini duhan?”/Kishte pirë cigare për 30 vite rresht,pamjet e mushkërive të nxira bëjnë xhiron e rrjetit

A e keni menduar ndonjëherë se si duken mushkëritë tuaja pas pirjes së cigareve pothuajse cdo ditë? Këtë na e kanë treguar disa mjekë në një...

shenjat qe thyejne zemra
Kuriozitete 13:40 - 4 Shtator, 2019

Nga duhani tek parfumi/ Zbuloni 3 gjërat kryesore që një mashkull nuk pëlqen tek një femër

Të gjithë e dinë se femrat janë të “fiksuara” me detajet më të vogla në një lidhje. Por mesa duket edhe meshkujt nuk ngelen mbrapa dhe...

trendi i frikshem
Life Style 23:40 - 13 Shkurt, 2019

E frikshme/ Gratë shtatzëna pinë duhan për të lindur foshnja me peshë të vogël

Në Australi është bërë shumë popullor trendi i duhanpirjes gjatë shtatzënisë. Mësohet se gratë fillojnë duhanin pak pasi kanë mësuar që janë shtatzëna, në mënyrë që...

Kuriozitete 13:25 - 30 Dhjetor, 2018

Cigare elektronike apo duhan? Ja rezultati i studimit të fundit

Në Britaninë e Madhe është zhvilluar një eksperiment në lidhje me cigaret elektronike. Studiesit e Shëndetit Publik, zhvilluan provën në disa enë të mbushura me pambuk,...

Fëmija 19:59 - 20 Dhjetor, 2018

Pini duhan ? Urime, fëmija juaj rrezikohet nga këto sëmundje vdekjeprurëse

Shkencëtarët paralajmërojnë se fëmijët e prindërve që pijnë duhan, rrezikohen më shumë nga sëmundjet kronike të mushkërive. Ekspozimi ndaj tymit të duhanit për dhjetë ose më...

cigare
Kuriozitete 22:30 - 17 Mars, 2018

Ngjyra më e shëmtuar në botë do rregullojë një problem të rëndësishëm!

Bota po përballet me shumë çështje të rëndësishme që duhen zgjidhur, dhe duhan prirja është një e tillë. Ama, një nga qëllimet që qeveritë e të...

Kuriozitete 22:30 - 1 Nentor, 2017

Kompania jep ditë pushim për jo duhanpirësit

Një kompani në Japoni ka sjellë një ide kreative për të motivuar punonjësit e saj për të lënë duhanin. Piala Inc, një organizatë e bazuar në...

Kuriozitete 23:50 - 8 Shtator, 2017

Foto/ Kjo reklamë u krijua për të ndërgjegjësuar njerëzit

Përqindja e njerëzve që po konsumojnë duhanin po vjen dhe po rritet. Të gjithë janë të vetëdijshëm se cilat janë pasojat e konsumit të tij por...

Kuriozitete 21:04 - 12 Mars, 2017

Ky majmun që tymos po sjell përfitime të mëdha

Kopshti zoologjik më i famshëm në Korenë e Veriut, në Pyongyang, nga sa dallohet nga imazhet që vijnë ofron në shumëllojshmëri kafshësh, por ylli i këtij...

Kuriozitete 11:20 - 16 Qershor, 2015

Si të hiqni dorë nga duhani

Njeriu në foto është turk. Është 42 vjeçar. E ka futur kokën e tij në kafaz, dhe çelësin e kafazit ia ka dhënë, një gruas së...

Kuriozitete 20:19 - 12 Qershor, 2015

Ja si mund ta lini duhanin

E dini se çfarë dëmi i shkaktoni trupit sa herë që ndizni një cigare?  Duhani dëmton si trupin edhe shëndetin dhe ajo që është më e...

Shëndeti 17:00 - 31 Maj, 2015

Ushtrimet ju ndihmojnë ta lini duhanin

  Studimi më i fundit pohon se në qoftë se vetëm gjysmë ore në ditë i ndani për ushtrime të lehta, do të ndjeni përmirësim të...

Shëndeti 15:00 - 26 Maj, 2015

Efektet negative të duhanit pas ngrënies

  Duhanpirësit gjithmonë preferojnë që të ndezin një cigare direkt pas vaktit të ushqimit por nuk e marrin parasysh rrezikun që mund të ketë ky veprim....

Shëndeti 12:00 - 29 Prill, 2015

Si mund të lini duhanin me ndihmën e limonit?

  Të gjithë i dimë arsyet e ndalimit të pirjes së duhanit, por kurrë nuk ndërmarrim hapin për ta bërë atë. Në vitet e fundit, duhani...

Shëndeti 00:56 - 30 Mars, 2015

Nënat që konsumojnë duhan dhe që janë të stresuara lindin fëmijë homoseksualë

  Ky është një studim disa vjeçar i një Neuroshkencetari holandez, mbi mënyrën e jetesës së një nëne gjatë shtatzanisë. Sipas, Profesor Dick Swaab mënyra e...