Connect with Us

All posts tagged "efekte"

Showbizz 13:49 - 24 Shtator, 2019

“Efektet e tërmetit”/ E papritur, Julian Deda del me të brendshme në mes të aeroportit

Shqipëria u prek disa ditë më parë nga një tërmet shkatërrues por tashmë që cdo gjë është qetësuar , njerëz të njohur të ekranit e shoqërojnë...

Life Style 14:10 - 14 Korrik, 2019

Ushqimet ju japin efekte negative në trup? Zbuloni se në çfarë orari duhet t’i konsumoni

Ndodh shpesh herë që ushqimet që ju konsumoni t’ju shkaktojnë fryrje ose efekte negative në ditet në vijim. Por çdo gjë e ka një rregull dhe...

Life Style 13:10 - 7 Maj, 2019

Muaji i Ramazanit/Njihuni me efektet shëndetësore të agjerimit

Nga dje e deri më 4 qershor, besimtarët muslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim. Por sot agjërimi i ndërprerë është një ndër...

hurma arabe efekte
Life Style 15:28 - 21 Mars, 2019

Këto janë efektet që do të ketë trupi juaj nëse hani tre hurma arabe në ditë

1. Përmirësimi i aparatit digestiv Hurmat e Arabisë përmbajnë një sërë fibrash të tretshme, thelbësore për shëndetin e aparatit tretës. Kaliumi  i këtij fruti jo vetëm...

efektet anesore te stresit
Life Style 20:00 - 5 Mars, 2019

Efektet anësore të stresit/ Sëmundja që na kaplon pa e kuptuar  

Stresi është përgjigjia që jep trupi ynë ndaj stimujve të jashtëm. Kur kalojmë momente shumë të tensionuara ndjehemi të kërcënuar dhe trupi ynë aktivizon sistemin e...

Fëmija 21:40 - 10 Janar, 2019

Këto janë efektet negative të duhanpirjes pasive

Infeksionet e mushkërive Personat e ekspozuar ndaj duhanpirjes  pasive, janë vazhdimisht të rrezikuar nga sëmundjet që lidhen me aparatin e frymëmarrjes. Ata rrezikojnë që të preken...

ankth clirim
Life Style 22:00 - 3 Janar, 2019

Këto janë efektet e fshehura të ankthit

Shpesh ankthi mund të jetë diçka shumë bezdisëse, ndaj dhe shpesh personat që vuajnë nga ankthi shpesh nuk gjejnë as forcën për të dalë nga shtëpia....

Kuriozitete 16:52 - 3 Janar, 2019

Ja se çfarë ndodh me trupin tuaj, nëse konsumoni më shumë mish se sa duhet

Nevojat dietetike të çdo personi janë të ndryshme, por nëse i shihni këto efekte në trupin tuaj, mund të jetë koha për të pakësuar ngrënien e...

Femra 23:52 - 26 Dhjetor, 2018

Ja se cilat janë efektet anësore të kontraceptivëve

Ulin dëshirën seksuale Kjo ndodh për shkak të hormoneve që gjenden tek këto pilula. Hormonet janë përgjegjës për dëshirën seksuale si dhe për ngjizjen, nëse një...

Kuriozitete 22:53 - 23 Dhjetor, 2018

Harroni ilaçet përdorni vetëm ujë me limon, nëse keni këto probleme shëndetësore

Aknet Nëse vuani nga aknet, uji me limon mund t’ju ndihmojë që të ulni irritimin dhe të shmangni kthimin e tyre në të ardhmen.  Gjithçka që...

Life Style 15:10 - 3 Dhjetor, 2018

Efektet negative që mund të shkaktojë gjumi i tepërt

Ekspertët thonë se gjumi është shumë i rëndësishëm dhe mungesa e tij sjell probleme serioze. Por, një gjumë i tepërt gjithashtu paraqet problem serioz. Pavarësisht nëse...

Life Style 13:53 - 14 Nentor, 2018

Mos konsumoni shumë kafe, këto janë efektet anësore në shëndetin tuaj

Për disa njerëz të zgjohen nga gjumi pa pirë njëhëere kafen është diçka që thjesht nuk funksionon dhe nuk do ta bënin kurrë, e për disa...

Life Style 22:45 - 2 Nentor, 2018

Këto janë efektet anësore të antibiotikëve, për të cilat mjekët rrallë na flasin!

Përgjithësisht, efektet anësore më të zakonshme të antibiotikëve janë përzierja dhe diarrea. Por s’janë të vetmet ama! Në persona të caktuar, antibiotikët mund të shkaktojnë probleme...

Kuriozitete 23:40 - 12 Mars, 2018

Jeni kokëkuq?/ Kjo ka një efekt të rëndë në shëndetin mendor

Kokëkuqët  në kulturën popullore shpesh talleshin për ngjyrën e flokëve. Femrat seksualizohen, meshkujt tallen dhe është e rrallë që këto role të ndryshojnë. Ka edhe stereotipa...

Life Style 19:00 - 20 Gusht, 2017

Efektet më të këqija në shëndet të Fast Food-eve

Fast food është termi që iu është vendosur ushqimeve që mund të përgatiten dhe shërbehen shumë shpejt. Ky lloj ushqimi mund të përkufizohet edhe si ushqimi...