Connect with Us

All posts tagged "frut"

Shëndeti 16:35 - 4 Mars, 2020

Fryti i “engjëjve”/ Zbuloni përfitmet mahnitëse që i sjell trupit tuaj

Christoper Columbus i referohej papasë si  “frutin e engjëjve” dhe në një farë mënyre kishte të drejtë  pas të gjitha përfitimeve që i sjell trupit të...

Life Style 21:40 - 16 Gusht, 2019

Fruti që bën “mrekullinë”/ Zbuloni çfarë duhet të konsumoni për të ngadalësuar plakjen

Shumë njerëz po mundohen që të ngadalësojnë procesin e plakjes dhe të ndihen sa më të freskët dhe të rinuar në pamjen e tyre. Femrat këshillohen...

Life Style 13:25 - 4 Maj, 2019

Portokalli ‘sumo’/Pse ky frut është bërë i famshëm në Instagram?

Kanë qenë njerëzit me më shumë popullaritet në Instagram të cilët kanë ndarë fotot e tyre me frutin e ri të preferuar, i cili tashme është...

Kuriozitete 13:17 - 13 Prill, 2019

Pas fotos së vezës që theu rekord, ky frut tashmë po bën namin në rrjetet sociale

Para pak kohësh fotoja e një veze e postuar nga një i panjohur theu rekordin e pëlqimeve në Instagram.Por, së fundmi vezës dhe motrave Kardashian po...

Kuriozitete 15:53 - 18 Mars, 2019

A mund ta shpëtoje një frut botën nga uria? Ja studimi më i fundit

Studiuesit mendojnë se një frut i tillë mund të zëvendësojë grurin dhe misrin, që po kërcënohen nga ndryshimet klimaterike. Ai ka shijen e mishit të derrit...

Life Style 16:10 - 29 Janar, 2019

Kujdes! Ky frut nuk duhet konsumuar kurrësesi nëse je me ilaçe

Portokalli i kuq është një frut që përmban vitamina dhe potasium, por ai mund t’ju bëjë më shumë keq se sa mirë në rast se po...

fruta
Life Style 20:45 - 13 Janar, 2019

Fruti që ju mbron nga kanceri dhe sëmundjet kardiovaskulare

Limonët janë një frutë i popullarizuar që njerëzit përdorin në sasi të vogla për shkak të shijes që kanë. Ato janë një burim i mirë i...

Kuriozitete 21:00 - 8 Janar, 2019

Studimi/ Tre kivi në ditë mund t’ju shpëtojnë nga hipertensioni

Hipertensioni është një nga problemet shëndetësore më të zakonshme me të cilat përballet shoqëria moderne. Ushqimi i keq është në vendin e parë, si një nga...

Life Style 22:20 - 25 Shkurt, 2018

Fruti që ju konsumoni çdo ditë ka kaq shumë përfitime

Një nga frutat të cilat e konsumojmë më shumë në përditshmërinë tonë është portokalli. Ka një përdorim shumë të gjerë, si në sallata, lëngje frutash apo...

Shëndeti 17:50 - 26 Shtator, 2015

Pjeshka, ky frut magjik

Pjeshka ky frut që konsiderohet si simboli i jetëgjatësisë në Kinë, ka origjinën e vet në këtë vend ku është kultivuar për më shumë se 5000...

Life Style 22:00 - 25 Dhjetor, 2014

Luleshtrydhja, fruti që largon melankolinë

Origjina e luleshtrydhes Si bimë luleshtrydhja e ka origjinën në Amerikën Veriore ndërsa përsa i përket origjinës së emrit ka histori të ndryshme por ajo që...