Connect with Us

All posts tagged "gjuhe"

Shëndeti 16:57 - 10 Janar, 2020

Gjuha e dhjamosur/ Humbni yndyrnat e tepërta për të përmirësuar gjumin tuaj

A e keni pyetur ndonjëherë veten: A kam një gjuhë të dhjamosur? Kjo nuk është një pyetje boshe. Nëse jeni një nga një miliardë njerëzit që...

Life Style 15:05 - 10 Nentor, 2019

Kini kujdes/ Disa fakte interesante rreth gjuhës dhe rëndësisë së saj në shëndetin tuaj

Nxerrja e gjuhës jashtë është një përshëndetje në Tibet ndërsa në shumë vende të tjera përdoret si një mënyrë për t’ju diagnostifikuar. Mund të habiteni, por...

Kuriozitete 13:53 - 6 Nentor, 2019

“Dragoi i bardhë me sy blu”/Gjuhë e ndarë në dysh dhe tatuazh në sy, 24 vjeçarja tmerron njerëzit

Një 24-vjeçare i ka tmerruar të gjithë me ndryshimin e saj drasik. Amber Luke e cila e quan veten “Dragoi i bardhë me sy blu”, ka...

Kryesore Show Biz 15:02 - 6 Qershor, 2019

“Askush nuk më vlerësoi siç duhej”/ Jonida Maliqi flet për herë të parë pas performancës në Izrael

Pas një muaji të gjatë me prova, deklarata për shtyp dhe finales emocionuese në Eurovizion, këngëtarja Jonida Maliqi ka rrëfyer disa detaje nga performanca në Tel...

Life Style 12:25 - 29 Maj, 2019

E keni gjuhën e çarë? Kujdes, këto shenja lidhen me një sëmundje serioze

1 – Nëse e keni gjuhën e çarë Një “çarje” në mes e gjuhës suaj mund të zhvillohet me moshën. Nëse vëren të çara në gjuhën...

Kryesore Show Biz 11:40 - 20 Mars, 2019

Është vetëm 3 vjeç dhe flet katër gjuhë/Djali i Lorik Canës i habit të gjithë

Djali i Lorik Canës, i cili mbush 4 vjeç në shtator,  di katër gjuhë dhe kjo falë prindërve dhe shkollës ku studion. Kështu është shprehur mami...

mosha e duhur per
Kuriozitete 21:00 - 28 Shkurt, 2019

 Kjo është mosha e duhur për…

Mosha e duhur për të mësuar një gjuhë të huaj Sipas një studimi, mosha e duhur për të filluar mësimin e një gjuhe të re është...

Kuriozitete 12:53 - 10 Shkurt, 2019

7 sekretet e gjuhës së trupit që duhet t’i mësojmë nga njerëzit e suksesshëm

Thonë që trupi e ka gjuhën e vet dhe nganjëherë ajo flet më shumë se sa vetë fjalët. Studimet e fundit kanë treguar se njerëzit, të...

Kuriozitete 14:53 - 29 Janar, 2019

Nuk është anglishtja, kjo është gjuha që do të flitet në gjithë botën në të ardhmen

Gjuha kineze dhe anglishtja janë dy gjuhët më të folura në botë tani për tani. Por në të ardhmen një gjuhë tjetër do të dominojë mbi...

Kuriozitete 12:53 - 30 Tetor, 2018

E keni në majë të gjuhës po s’e nxirrni dot? Pse ndodh dhe si ta gjeni fjalën e humbur

Keni një bisedë dhe ju nuk e mbani mend atë fjalë që dëshironi të thoni, por e dini që e keni atë në majë të gjuhës...

Kuriozitete 23:50 - 13 Mars, 2018

Zbulohet një gjuhë e re!

Në një fshat të vogël përgjatë lumit Pergau në Sungai Rualu në Malajzi, gjuhëtarët kanë gjetur njerëz që flasin një gjuhë që ata nuk e kanë...

Kuriozitete 23:30 - 14 Janar, 2018

Princesha 2 vjeçare di të flasë rrjedhshëm dy gjuhë/ Cila është ajo?

Familja mbretërore ka dy bukuri të vogla të cilat po rriten dita ditës në njerëz shembullorë. Charlotte dhe George janë të vegjëlit e Princit William dhe...

Kuriozitete 01:00 - 14 Tetor, 2017

Sa gjuhë kuptojnë kafshët?

Përgjigjia e shkurtër është, “Më shumë se sa mendoni.” Përgjigjia e gjatë është pak e komplikuar sepse studiuesit kanë gjetur se kjo varet nga shumë gjëra,...

Kuriozitete 00:00 - 14 Tetor, 2017

Fjalët që përdorim në ditët e sotme/ Nuk ishin rreth 30 vjet më parë

Gjuha është një krijim i mrekullueshëm, vazhdimisht në ndryshim dhe ne ndryshim për t’iu përshtatur nevojave tona. Ndryshe nga disa gjuhë me rregulla më të ngurta,...

Kuriozitete 00:10 - 23 Shtator, 2017

Pema e çudive/ Tregon se si gjuhët janë të lidhura me njëra tjetrën

A e dini se shumica e gjuhëve të ndryshme që flasim sot, mund të vendosen në vetëm disa grupe nga origjina e tyre? Kjo është ajo...