Connect with Us

All posts tagged "gjumi"

Shëndeti 16:36 - 17 Shkurt, 2020

Studimi/ Nëse flini keq apo pak orë, hani më shumë sheqerna dhe yndyrna

Nëse hani shumë sheqerna dhe yndyrna, kjo ndodh për shkak se nuk po flini mjaftueshëm. Këtë e ka vërtetuar një studim i botuar në Journal of...

Life Style 14:58 - 21 Janar, 2020

8 zakonet e përditshme që po shkatërrojnë gjumin tuaj

Nëse ju duhen rreth 30 minuta që të flini apo zgjoheni në mes të natës dhe qëndroni 20 minuta zgjuar, ko do të thotë se keni...

Kuriozitete 18:20 - 5 Dhjetor, 2019

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë...

Kuriozitete 22:25 - 23 Dhjetor, 2018

Shkencëtarët shpjegojnë pse duhet të flini nudo

Të flesh nudo do të ndihmojë që të krijosh një lidhje më të fortë me partnerin. Oksitocina është një hormon që krijon edhe lidhjen mes dy...

Kuriozitete 23:20 - 22 Dhjetor, 2018

Gjumi i pakët përshpejton plakjen e trurit

Gjumi i pakët sipas studimeve, vendos në rrezik shëndetin e trurit tonë. Pa orët e nevojshme të gjumit, truri ynë mund të jetë në rrezik të...

Kuriozitete 13:25 - 16 Dhjetor, 2018

Ky aeroport krijoi “kutitë e gjumit” për udhëtarët e lodhur

Nëse Babagjyshi do të ketë nevojë për një sy gjumë pas fluturimit në mbarë botën në prag të Krishtlindjeve, ai mund ta mund ta ulë slitën...

Femra 16:16 - 7 Dhjetor, 2018

Më mirë me qenin se me partnerin, e thotë shkenca

U habitët? Mirë,gratë flenë më mirë me qenin se me partnerin, ky është rezultati i  një studimi të publikuar së fundmi.  Në studim kanë marrë pjesë...

Life Style 00:00 - 2 Dhjetor, 2018

Këto janë zakonet e këqija, që ju shkaktojnë probleme me gjumin

Nëse ke probleme me gjumin, me siguri  kjo ndodh sepse ke zakone të këqija të cilat e kanë shëndrruar gjumin në makth për ty.  Në këtë...

Life Style 12:30 - 27 Shtator, 2018

Njihuni me 5 shenjat e HOROSKOPIT që nuk e duan fare gjumin!

Shumica e të rriturve duhet të flenë 7 deri në 9 orë gjumë në mbrëmje. Sidoqoftë, të gjithë e dinë vetë sa orë gjumë kanë nevojë....

Kuriozitete 18:05 - 19 Janar, 2018

Pse nuk duhet të flini në krahun e djathtë

Historikisht është këshilluar që të flihet gjumë në krahun e djathtë, pasi kështu nuk ushtrojmë tension në anën e zemrës, por ekspertët rendisin pesë arsye për...

Kuriozitete 01:00 - 7 Janar, 2018

Të flesh me çorape, gjë e mirë apo e keqe?

Jo vetëm që ju ndihmojnë që të flini më lehtë, por çorapet ngrohin këmbët, duke çuar në zgjerimin e enëve të gjakut, që i dërgojnë trurit...

Kuriozitete 18:00 - 25 Dhjetor, 2017

Misteri i fshatit të seksit dhe gjumit

Ata që jetojnë në fshatin e Kalachit, që është në kufirin rus të Kazakistanit kishte një problem me sëmundjen e “gjumit”. Edhe pse banorët e fshatit...

Kuriozitete 19:12 - 3 Dhjetor, 2017

Studimi tregon se gjumashët janë më inteligjentë, më të lumtur dhe më kreativë

Shpesh herë njeërzit të cilët flenë gjumë deri në orët e vona të mëngjesit ose e kanë të vështirë të zgjihen sapo alarmi bie, perceptohen si...

Kuriozitete 22:17 - 28 Nentor, 2017

Ja përse trupi juaj zgjohet 5 minuta para alarmit

Ju mund të keni rastisur të dëgjoni termit ‘ritëm cirkadik’ më parë. Ai ju mban energjik në mëngjes dhe të përgjumur në mbrëmje, duke ju bërë...

Kuriozitete 01:15 - 27 Nentor, 2017

Ja përse duhet të lini partnerin të vjedhë jorganin gjatë gjumit sipas shkencëtarëve

Me siguri ju k ndodhur, teksa ndani krevatin me partnerin tuaj të mbeteni zbuluar gjatë natës dhe të ngrini netëve të ftohta të dimrit, pasi partneri...