Connect with Us

All posts tagged "ilace"

Shëndeti 14:11 - 16 Mars, 2020

Australianët në garë për gjetjen e kurës ndaj Coronavirusit/ Dy ilaçet që mund të luftojnë virusin sipas shkencëtarëve

Ilaçet e përdorura për të trajtuar HIV dhe Malarian mund të përdoret për të luftuar Coronavirusin, sipas shkencëtarëve australianë. Një skuadër ekspertësh për problemet e infeksioneve...

Shëndeti 13:19 - 8 Shkurt, 2020

Jepini fund fiksimit me ilaçet/ Studiuesit: Ndaloni termin “qetësues për dhimbjen”

Një këshilltar i qeverisë është shprehur se termi “qetësues për dhimbjet” nuk duhet të përdoret më pasi ky mit duhet hedhur poshtë. Profesor Jamie Coleman është...

Shëndeti 12:53 - 27 Janar, 2020

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Këto dy ilaçe mund të kthejnë pas dëmet e artritit

Sëmundja e Osteoartritit është një nga sëmundjet që çdo vit prek me qindra njerëz në botë. Kjo sëmundje shkaktohet nga ndryshimet graduale të kërcit që mbështjellin...

Kuriozitete 12:40 - 24 Shtator, 2019

“Ilaçet nuk më bëjnë më efekt”/ Po “trondit” rrjetin, njihuni me 22 vjeçaren që qan me lot kristali

Media më e madhe britanike “Daily Mail”, ka publikuar së fundmi një video tronditëse duke treguar rastin e veçantë  të një vajze 22-vjeçare e cila jeton në...

Life Style 19:26 - 24 Qershor, 2019

Mjekët ngrejnë alarmin/ Këto ilaçe të zakonshme mund të shkaktojnë sëmundjen e rrezikshme

Një lloj i zakonshëm i ilaçeve me recetë ka qenë i lidhur me një shans pothuajse 50 përqind më të lartë për tu prekur nga demenca....

dhimbje koke
Life Style 13:10 - 29 Maj, 2019

Dhimbja e kokës është e padurueshme? Zbuloni si mund ta “shëroni” me disa mënyra natyrale

Për disa njerëz dhimbja e kokës kthehet në diçka të padurueshme për ta dhe drejtohen menjëherë tek mjeku për të marrë medikamente. Por ekzistojnë edhe disa...

Ilace per te semuret me kancer
Life Style 16:10 - 12 Mars, 2019

‘The Guardian’ ngre alarmin/Ilaçet fallso po rrezikojnë jetën e njerëzve

Ilaçe të skaduara, të falsifikuara dhe me cilësi të dobët, bëjnë që çdo vit në botë të vdesin rreth 250.000 fëmijë pas konsumit të tyre për...

Life Style 15:53 - 6 Mars, 2019

Zbuloni 20 produktet ushqimore që ulin presionin e lartë të gjakut

Në të shumtën e rasteve, presioni i lartë i gjakut nuk shfaq simptoma të mirëfillta, mirëpo në heshtje mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore si: atak...

leng portokalli i kuq
Kuriozitete 12:18 - 31 Janar, 2019

Lëngu i portokallit të kuq/Ja pse duhet ta pijnë personat që marrin ilaçe

Kur pimë ilaçe duhet të tregohemi akoma më të kujdesshëm me ushqimet që konsumojmë. Portokalli i kuq është një frut që përmban vitamina dhe potasium, por...

Life Style 16:10 - 29 Janar, 2019

Kujdes! Ky frut nuk duhet konsumuar kurrësesi nëse je me ilaçe

Portokalli i kuq është një frut që përmban vitamina dhe potasium, por ai mund t’ju bëjë më shumë keq se sa mirë në rast se po...

ushqime kurative
Kuriozitete 14:37 - 17 Janar, 2019

Hiqni dorë nga ilaçet/Këto ushqime e bëjnë punën më së miri

Mjalti Manuka Mjalti Manuka prodhohet në Zelandën e Re, nga nektari i pemës së manuka-s, emri shkencor i së cilës është Leptospermum scoparium.  Ai është i...

Kuriozitete 22:53 - 23 Dhjetor, 2018

Harroni ilaçet përdorni vetëm ujë me limon, nëse keni këto probleme shëndetësore

Aknet Nëse vuani nga aknet, uji me limon mund t’ju ndihmojë që të ulni irritimin dhe të shmangni kthimin e tyre në të ardhmen.  Gjithçka që...

Life Style 15:25 - 19 Dhjetor, 2018

Harrojini ilaçet: Këto ushqime janë balancuesit më të mirë të sheqerit në gjak

Shëndeti i mirë ka të bëjë me ekuilibrin, sidomos kur bëhet fjalë për sheqerin në gjak. Raporti i duhur i yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve në çdo...

Life Style 12:49 - 6 Dhjetor, 2018

Nuk do të keni më nevojë për ilaçe/Ju prezantojmë me pijen e mrekullive  

Qumështi me hudhra është një pije e krijuar nga spanjollët dhe mund të themi se është një revolucion në mjekësi. Veç parandalimit të shumë sëmundjeve të...

Kuriozitete 09:35 - 22 Tetor, 2018

Jo më ilaçe për vetminë, këto aktivitete janë kura më e mirë që do të vihet në zbatim së shpejti

Vetëm gatim, kërcim dhe art…Kryeministrja e Britanë së Madhe, Theresa May, ka vendosur të vërë në zbatim pikërisht këtë plan: mjekët do të japin “detyra” sociale...