Connect with Us

All posts tagged "inteligjence"

Life Style 17:28 - 29 Nentor, 2019

Përdorin më shumë trurin/ Kjo është shenja më inteligjente e horoskopit sipas astrologjisë

Pavarësisht nëse jeni një Dash autorizues ose një Gaforre e kujdesshme, çdo shenjë e zodiakut ka tiparet e saj më tërheqëse. Këto matje astrologjike madje mund...

femija i pare me i zgjuar
Kuriozitete 23:58 - 31 Mars, 2019

Fëmija i madh është më i zgjuar se fëmijët e tjerë/ E thonë studimet

Studiuesit kanë zbuluar se fëmijët më të mëdhenj në mënyrë konstante kanë pasur pikë më të larta sa i takon inteligjencës së tyre në testet e...

shenja inteligjence
Kuriozitete 23:58 - 26 Mars, 2019

Kur inteligjenca fshihet dhe injorohet/ Këto janë shenjat

Janë  fleksibël Personat inteligjentë, janë të aftë që t’ja dalin në çdo situatë. Kjo sepse janë fleksibël dhe e kanë shumë të lehtë që të përshtaten...

Kuriozitete 13:10 - 12 Mars, 2019

Inteligjencë superiore/Vogëlushja si Ajnshtajni,konsiderohet gjeni

Koeficienti mesatar i inteligjencës për një të rritur është 100 ndërkohë që, Profesor Hawking dhe Albert Einstein mendohet ta kenë pasur koeficientin e inteligjencës 160. Pak...

harresa lidhet me inteligjencen
Kuriozitete 23:00 - 7 Mars, 2019

E thotë studimi/Harraqët më të mëdhenj janë më të zgjuar se të tjerët

Ka njerëz që mburren me kujtesën e tyre të fortë, kjo mund të jetë e dobishme në situata sociale dhe në shkollë. Gjithsesi është gati e...

karakter te keq inteligjence
Kuriozitete 17:03 - 19 Shkurt, 2019

Ke karakter të vështirë/ Urime je inteligjente

Një studim i kryer në Australi ka dalë në përfundimin se karakteri i vështirë ndikon në përmirësimin e memories si dhe redukton gabimet që mund të...

Kuriozitete 22:35 - 13 Janar, 2019

Studimi/ Gratë me fundshpinë të madhe janë më inteligjente

Një studim i Universitetit të Oxford-it  ka zbuluar se gratë me fundshpinë të bollshme janë më inteligjente se të tjerat si dhe më rezistente ndaj sëmundjeve....

Femra 15:52 - 1 Janar, 2019

Këto shenja të inteligjencës i paskemi injoruar gjithmonë

Zakonisht mendohet se njerëzit inteligjentë sillen ndryshe, zgjidhin shpejt problemet apo flasin mirë. Në fakt është zbuluar se disa shenja të inteligjencës janë aq të zakonshme, sa...

Life Style 15:00 - 1 Janar, 2019

Niveli i inteligjencës varet nga rradha e lindjes, e thotë shkenca

Studiuesit kanë zbuluar se fëmijët më të mëdhenj në mënyrë konstante kanë pasur pikë më të larta sa i takon inteligjencës së tyre. Ky nivel pikësh...

Kuriozitete 00:33 - 31 Dhjetor, 2018

Me kёto batuta qeshin vetёm inteligjentёt/ Po ju a u shkritё gazit?

Mё tej ju sjellim disa batuta tё famshme qё personat inteligjen ata pёrdorin mes tyre. Nёse arrini tё qeshni mund tё konsideroheni gjeni. Sa pёr t’u...

Fëmija 21:30 - 26 Dhjetor, 2018

Kjo do të ndodhë nëse tablet-at e fëmijëve i zëvendësojmë me vegla muzikore

Në ditët e sotme ka ndryshuar shumë mënyra se si prindërit rrisin fëmijët. Një ndër strategjitë kryesore të rritjes sot është ti lesh në dorë fëmijës...

Life Style 17:00 - 26 Dhjetor, 2018

Studimi/Gjenetika e nënës përcakton inteligjencën e fëmijëve

Gjenetika e nënës përcakton se sa të zgjuar janë fëmijët e saj, sipas studiuesve. Femrat kanë më shumë gjasa të transmetojnë gjenet e inteligjencës tek fëmijët...

Kuriozitete 00:00 - 26 Dhjetor, 2018

Njerëzit e mençur flenë  vonë dhe flasin  fjalë të pista, e thotë shkenca

Kur mendojmë për njerëz inteligjentë, zakonet e mëposhtme na  vijnë automatikisht në mendje: organizimi, edukimi, formaliteti. Sidoqoftë, ky idealizim nuk është gjithmonë i vërtetë. Në fakt,...

Femra 20:03 - 5 Dhjetor, 2018

Studimi: Burrat me nivel të ulët inteligjence tradhëtojnë më shumë

Ka shumë arsye pse mund të tradhëtojë dikush,por sipas një studimi të publikuar nga Revista Psychology Quarterly, kur flitet për burrat tradhëtia është e lidhur direkt...

Life Style 16:10 - 7 Nentor, 2018

Ç’thotë horoskopi për inteligjencën tënde?

Qofsh Dash autoritar ose Gaforre emocionale, horoskopi ka një shpjegim për çdo virtyt apo cilësi tënden. Zodiaku mund të të flasë për romancën, të ardhmen, shëndetin...