Connect with Us

All posts tagged "japoni"

Kuriozitete 15:03 - 17 Shkurt, 2020

Me qindra meshkuj të zhveshur/ Festivali “Hadaka Matsuri” në Japoni

Tokyo- Me qindra njerëz të guxishëm janë bërë pjesë e Naked Festival në perfekturën e Okayama  në pjesën jugore të ishullit Honshu të Japonisë. Ngjarja e...

Kuriozitete 16:36 - 13 Janar, 2020

FOTOT-Dita kombëtare e rinisë/ Ja si e festojnë japonezët

Të hënën e dytë të çdo Janari, japonezët që mbushin 20 vjeç marrin pjesë në një ceremoni që zhvillohet në sheshet e qyteteve apo hapësirat publike,...

Kuriozitete 20:47 - 18 Nentor, 2017

Kompania hekurudhore japoneze kërkon falje për mbërritjen e trenit 20 sekonda më shpejt

Operatori i një firme private hekurudhore që i shërben periferisë së Tokios ka lëshuar një falje pasi një prej trenave të tij u nis 20 sekonda...

Kuriozitete 23:10 - 6 Tetor, 2017

Gruaja lind në Japoni/ Tregon ushqimin që i dhanë në spital

Nëse ka një gjë që duket se ka një reputacion të tmerrshëm, pa marrë parasysh se ku shkoni, është ushqim spitalor, i butë dhe pa ngjyrë. Një...

Kuriozitete 00:11 - 15 Shtator, 2017

Foto/ Shpikjet që vetëm japonezët dinë të bëjnë

Çuditërisht është e ditur se në Japoni çdo gjë zhvillhet dhe progreson. Gjërat më të pazakonta dhe më shokuese janë shpikur aty. Do ju duken si...

Kuriozitete 23:10 - 14 Shtator, 2017

Foto/ Macet në kimono janë një tren i ri në Japoni

Japonia ka bërë përsëri atë që di të bëjë më mirë dhe ata kanë gozhduar plotësisht lojën e tyre duke veshur macet tona të preferuara prej...

Kuriozitete 17:09 - 5 Korrik, 2016

Në Japoni fëmijët fotografohen kështu…

Kur vjen fjala për të fotografuar fëmijët, prindërit mundohen të gjejnë ide sa më origjinale duke kaluar shpeshherë në ide te çuditshme. Në rrjetet sociale në Japoni...

Kuriozitete 21:05 - 22 Prill, 2016

Mafia famëkeqe japoneze/ Fakte pak të njohura për sindikatën më të madhe të krimit në botë

Sindikatat që i përbëjnë, ritualet, tatuazhet, lidhjet me politikën… Origjina e Jakuzës mbetet disi e paqartë, por besohet se e ka prejardhjen nga dy klasifikime që...

Kuriozitete 21:30 - 2 Gusht, 2015

Restoranti me gjobën më të çuditshme ndodhet në Japoni

Ky është një restorant në Japoni, i cili ka një gjobë të çuditshme për të gjithë klientët e tij. Restoranti ka vendosur si rregull se nëse...

Kuriozitete 20:00 - 1 Gusht, 2015

Japoni/ Njerëzit lahen në pishina ma kafe, vere dhe çaj

Hakone Kowakian Yunessun ndodhet vetëm disa kilometra larg Tokios dhe ofron disa pishina speciale, përveç relaksit dhe argëtimit.   Pishinat janë të mbushura me verë, çaj...

Kuriozitete 16:45 - 10 Korrik, 2015

Teksa ne i nxehti është i padurueshëm, në këtë qytet bie borë

Teksa pothuajshe e tërë bota është duke u ‘përvëluar’ nga temperaturat e larta , në njerin pjesë të planetit tonë moti është si ajo e dhjetorit...

Kuriozitete 20:19 - 11 Qershor, 2015

Në ç’vend të botës mund të gjeni një tualet në ashensor?

Burokratët japonezë kanë kërkuar vendosjen e një tualeti në çdo ashensor të botës. Ky ligj i rrallë, erdhi pas tërmetit që goditi Tokion dhe shkaktoi ndalimin...

Kuriozitete 11:19 - 28 Maj, 2015

Japonezët krijojnë qepën “pa erë e pa lot”

Një firmë japoneze ka bërë me dije se ka zhvilluar qepët që nuk ju bëjnë të qani e të cilat kanë përmbajtje të vogël të enzimës...

Kuriozitete 17:15 - 24 Maj, 2015

Si bëhesh i pasur në Japoni

Dy pjepra të klasit të parë janë shitur për 1, 5 milionë Yeni, apo 12.400 dollarë, në një ankand në Japoni. Pjeprat e parë Jubari këtë vit...

Fashion 14:00 - 19 Maj, 2015

Kritikohet Miss Japonia… s’je “mjaftueshëm japoneze”

  Miss Japonia, Ariana Miyamoto është duke u përballur me kritika të shumta. Opinoni në shtetin aziatik po e akuzon se ajo nuk është “mjaftushëm japoneze”....