Connect with Us

All posts tagged "jetegjatesi"

periodat e para jetegjatesia
Femra 11:09 - 21 Mars, 2019

Studimi/ Kjo është lidhja mes fillimit të periodave dhe jetëgjatësisë

Një studimi i ri nga Universiteti i Kalifornisë, San Diego, ka zbuluar se një femër mund të jetojë më gjatë nëse cikli menstrual i ka filluar...

vitamine c
Life Style 20:30 - 10 Mars, 2019

Çfarë duhet të konsumoni qe truri të “jetojë” sa më gjatë ?

Dietat me pak proteina dhe me konsum më të lartë të karbohidratesh mund të jenë çelësi i jetëgjatësisë, sidomos asaj të trurit, duke inkurajuar plakjen e...

te mirat e te qenurit grua
Kuriozitete 23:58 - 10 Shkurt, 2019

Gratë jetojnë më gjatë dhe më mirë/ Këto janë të mirat e të qenurit grua

E durojnë më shumë dhimbjen Gratë lindin fëmijë si dhe përjetojnë ngjarje të tjera në jetë që tregojnë se kanë tolerancë më të madhe ndaj dhimbjes....

cokollate
Kuriozitete 23:20 - 19 Janar, 2019

Studimi/ Çokollata rrit jetëgjatësinë dhe mirëqenien

Gati të gjithë njerëzit që njohim  e pëlqejnë shumë çokollatën. Gjithsesi ka dhe nga ata që nuk e kanë qejf çokollatën, por me sa duket këta...

Fëmija 18:52 - 1 Janar, 2019

Na thuaj sa të ka jetuar nëna, të të themi sa do të jetosh ti

Sipas shkencëtarëve ekzistojnë të dhëna të cilat mbështesin faktin se gratë mund të jetojnë gjatë nëse nëna e tyre ka jetuar gjatë. Ato kanë më pak...

Kuriozitete 21:50 - 3 Shtator, 2017

Foto/ Kafshët më jetëgjata në planet

Kafshët që jetojnë nën kushte natyrore rrallë i afrohen moshës së tyre maksimale të mundshme për shkak të vdekshmërisë foshnjore, sëmundjeve, grabitqarëve, motit të keq, shkatërrimit...

Life Style 21:00 - 24 Gusht, 2017

104 vjeç dhe në gjendje të mirë shëndetësore/ E habitshme sekreti i jetëgjatësisë së saj

Mildred Bowers është një grua nga Karolina e Jugut e cila me datë 31 gusht mbush plot 104 vjeç. Mildres është martuar dy herë dhe pavarësisht...

Kuriozitete 20:30 - 22 Gusht, 2017

5 foto që tregojnë se pse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Është e vërtetuar shkencërisht se femrat jetojnë më shumë se meshkujt kjo për arsye të ndryshme. Ne kemi zbuluar njerën prej këtyre arsyeve, e cila tregon...

Kuriozitete 16:12 - 13 Gusht, 2017

Meshkuj dorëzohuni/ Gjërat e femrave që nuk mund t’i keni kurrë

  Trupi i femrës është shumë ndryshe nga ai i mashkullit. Për këtë arsye femra ka disa përparësi në gjenetikën e trupit që meshkujve u mungojnë....

Life Style 20:52 - 29 Mars, 2017

15 vendet ku njerëzit jetojnë më gjatë/Ku qëndron sekreti!

Koreja e Jugut-81.4 vjeç Jetëgjatësia në vend është rritur gjatë viteve të fundit për shkak të përmirësimit të ekonomisë. Megjithatë, OECD paralajmëron se ndotja është ende...

Kuriozitete 16:21 - 5 Gusht, 2016

Studimi/Leximi i librave, shton jetëgjatësinë

Disa preferojnë të lexojnë të madhin Tolstoi e disa të tjerë intrigohen nga novelat e Harry Potter. Por pavarësisht se cilin material e zgjidhni, të lexuarit...

Shëndeti 17:31 - 20 Qershor, 2016

Ekspertët: Ja 5 hapat që duhet të ndiqni për të jetuar më gjatë

Po sikur sekreti i jetëgjatësisë të fshihet në pesë hapa të thjeshtë? Profesori i Shkollës Mjekësore të Harvardit, Sanjiv Chopra, mendon që është e mundur. Në...

Life Style 19:15 - 26 Korrik, 2015

E moshuara tregon sekretin e jetëgjatësisë: Shmangni burrat

Gruaja më e vjetër që jeton në Skoci, e cila aktualisht është 109 vjeçe, thotë se sekreti për jetëgjatësinë e saj është shmangia e burrave.  ...

Kuriozitete 23:15 - 5 Mars, 2015

Njeriu më i vjetër në botë çuditet me sekretin e jetëgjatësisë

TOKYO (AP) — Njeriu më i vjetër në botë, 117 vjeç, thotë se nuk duket se ka jetuar kaq gjatë. Misao Okawa, vajza e një prodhuesi...