Connect with Us

All posts tagged "kafe"

Kuriozitete 14:45 - 5 Dhjetor, 2019

Bie poshtë miti se kafeja të lë pa gjumë/ Zbuloni dy faktorët negativë që iu lënë zgjuar gjithë natën

Hulumtimet e reja të botuara nga në revistën Sleep, sugjerojnë se për të bërë një gjumë sa më të mira gjatë natës duhet të shmangni pirjen...

Life Style 14:15 - 5 Dhjetor, 2019

Një përfitim tjetër nga kafeja/ Mund të zvogëlojë rrezikun e sindromës metabolike

Hulumtimet e reja zbulojnë një lidhje midis konsumit të moderuar të kafesë dhe një rreziku të zvogëluar të zhvillimit të sindromës metabolike. Ulja e rrezikut është...

Life Style 15:53 - 22 Nentor, 2019

Nga uji tek kafeja/ Zbuloni pijet më të rëndësishme për forcimin e zemrës dhe parandalimin e sëmundjeve

Sëmundjet e zemrës janë nga sëmundjet më të përhapura në vendin tonë. Në Shqipëri, rreth 9000 njerëz vdesin çdo vit për shkak të sëmundjeve që kanë...

Showbizz 11:05 - 16 Nentor, 2019

“Më mirë të bësh s***, pastaj pi kafe”/ Habit astrologia shqiptare, ja çfarë thotë për këtë shenjë horoskopi

Ajo njihet tashmë si astrologia më e saktë në televizionet shqiptare. E ftuar së fundmi në programin “T7” në Kosovë, Meri Shehu  foli për shenjat e...

Life Style 13:25 - 25 Qershor, 2019

A ndihmon kafeja në humbjen e peshës? Ja çfarë thotë studimi më i ri

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar. Por sipas një studimi të publikuar të...

Life Style 13:25 - 3 Qershor, 2019

Jeni të “dashuruar” pas kafes? Studimi i ri tregon se mund të pini 25 filxhanë në ditë

Shume njerëz në botë janë të fiksuar pas pirjes së kafes duke e ekzagjeruar ndonjëherë dhe duke pasur pasoja me zemrën.Shumë studime të mëparshme sugjeronin se kafeja...

kafeja bekim per trurin
Kuriozitete 11:25 - 13 Maj, 2019

Pini 6 filxhanë kafe në ditë? Ja rreziku që po i kanosni vetes

Nëse jeni fansa të “zjarrtë” të kafes dhe pini më shumë se 6 filxhanë kafe në ditë, atëhere po rrezikoni veten tuaj. Sipas një studimi të...

Life Style 12:53 - 29 Prill, 2019

Përhapet alarmi/Kafeja me qumësht është shumë e rrezikshme, mos e konsumoni

Kafeja me qumësht është pija më e konsumuar nga përdoruesit pasi mendojnë se i jep një aromë më të lehtë dhe më të shijshme kafes. Por...

Kuriozitete 14:40 - 26 Prill, 2019

E tregon studimi/Ja kur duhet ta pini kafen e mëngjesit

Mendimi i parë i njerëzve në të gjithë botën por sidomos në Shqipëri ështe që para se të ikin në punë të shijojnë një kafe. Por...

Life Style 13:05 - 26 Mars, 2019

Jeni ‘fans’ i kafes? Zbulo personalitetin tënd sipas shijes

1. Kafe pa kafeinë, qumësht soje dhe pije të tjera specifike. Grupi më i përgjegjshëm! Po flasim për ata, perfeksionistët dhe të fiksuarit pas kontrrollit. S’do...

kafeina
Life Style 23:50 - 23 Mars, 2019

Nuk pini kafe?/ Studimet thonë që po bëni gabim 

Kafeja prej kohësh ka ngritur një dilemë të ngjashme me dilemnë  Hamletiane. Gjithsesi në këtë rast do  t’ju bëjmë të ditur disa arsye pse duhet të...

maska me limon dhe mjalte
Kuriozitete 15:31 - 14 Mars, 2019

Maska me limon dhe limon dhe banane/ Si të hiqni qafe njollat kafe pa u lodhur

Hiperpigmentimi i lëkurës, ose siç i njohim në gjuhën e përditshme njollat kafe, është një nga problemet më të shpeshta estetike që prek pothuaj të gjitha...

Kryesore Show Biz 10:25 - 13 Mars, 2019

“Edhe shumë vite të tjera duke bërë kafe”/Rita Ora nuk i ndahet zakoneve shqiptare

Rita Ora ka qenë vetëm 1 vjeç kur është larguar nga Shqipëria për tu zhvendosur familjarisht në Britaninë e Madhe, ama disa tradita i ka trashëguar...

kafeja bekim per trurin
Life Style 15:53 - 12 Mars, 2019

E pini kafen me qumësht? Zbuloni rrezikun që ndodh në trupin tuaj

Kafeja ose makiato është një ndër pijet më të konsumuara në të gjithë botën dhe sidomos dhe ne vendin tonë. Por sipas studimeve, kombinimi i kafesë...

Life Style 09:58 - 3 Mars, 2019

Dy mënyra si të zgjohemi në mëngjes pa pirë fare kafe

Nëse nuk jeni një person mëngjesi, me siguri e kuptoni sfidën e zgjimit herët. Ndërsa kafeja konsiderohet si zgjidhja ideale për t’u zgjuar, shumë njerëz nuk...