Connect with Us

All posts tagged "kancer"

Shëndeti 16:08 - 17 Janar, 2020

Lufton dhe parandalon kancerin/ A ka veti shëruese shafrani i Indisë

Shafran i Indisë është anëtar i familjes së xhenxhefilit . Vendasit në Indi dhe Azinë Juglindore, njerëzit kanë përdorur rrënjë shafran i Indisë për të aromatizuar...

Shëndeti 17:00 - 16 Janar, 2020

Çfarë është tumori/ Llojet e sëmundjes

Tumori është një masë ose gungë indesh që mund të ngjajnë me ënjtje. Jo të gjithë tumorët janë kancerogjenë, por në çdo rast të prekurit duhet...

Shëndeti 16:00 - 16 Janar, 2020

E thonë ekspertët/ Pjepri i hidhur ndihmon në trajtimin e kancerit

Fruti i pjeprit të hidhur ndihmon në trajtimin e sëmundjes së kancerit. Këtë e kanë konfirmuar ekspertët, të cilët deklarojnë se pjepri i hidhur ka shërbyer...

Life Style 14:00 - 18 Dhjetor, 2019

E thonë eskpertët: Ushtrimet fizike ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e kancerit

Një panel ekspertësh ka rrëfyer se të bësh rregullisht ushtrime fizike mund të ndihmojë të parandalojë kancerin si dhe të ndihmojë njerëzit që kanë kancer duke...

Life Style 13:40 - 17 Nentor, 2019

Parandalon kancerin dhe defektet e lindjes/ Zbuloni disa fakte interesante rreth brokolit dhe si ta gatuani

Brokoli është një perime që i përket familjes së lakrës. Fjala “brokoli” vjen nga fjala italiane në shumës “broccolo”, që do të thotë “lulëzimi i një...

Life Style 12:32 - 11 Tetor, 2019

Nga parandalimi i rrudhave tek kanceri/ Zbuloni benefitet e avokados dhe bërthamës së tij

Cila është historia që qëndron pas avokados? A janë vërtet të dobishëm për ju apo cdo gjë ka qënë gënjeshtër? Nëse ju pelqen avokado, e dini...

Kuriozitete 18:42 - 29 Shtator, 2019

E tregojnë studimet/ Kanabis trajton efektet anësore të kancerit dhe është kurë për sëmundjen

Kanabinoidet mund të jenë të dobishme për të trajtuar efektet anësoe të Kancerit si dhe mund të përdoret si kurë ndaj kancerit. Një numër i madh...

Life Style 12:40 - 4 Shtator, 2019

Shkencëtaret bëjnë zbulimin e madh/ Si të zbuloni që keni kancer me një test urine

Shkencëtarët e “Imperial College London”, së fundmi kanë kryer një studim i cili konsiston në një test që ndryshon ngjyrën e urinës dhe nëse zbulon kancerin,...

Kryesore Show Biz 11:40 - 1 Shtator, 2019

“Të dua më shumë se fjalët”/ Pas betejës me kancerin, modelet e njohura humbin njeriun e tyre të shtrenjtë

Një ngjarje e hidhur ka ndodhur në familjen e modeleve të “Victoria Secret” , ku së fundmi gjyshja e Bella dhe Gigi Hadid, ka ndërruar jetë....

Kryesore Show Biz 13:10 - 11 Korrik, 2019

“Nuk jam më djali i kancerit”/ 11 vjeçari “prek” jurinë dhe publikun me historinë e trishtë

Tyler Butler Figueroa, 11 vjeç ka befasuar jurinë dhe publikun me historinë e trishtë të jetës së tij. 11 vjeçari është bërë pjesë e talent showt...

Life Style 14:40 - 10 Korrik, 2019

Nga zemra tek mbrojtja nga kanceri/ Njihuni me benefitet e përdorimit të bamjeve

Bamjet janë perimet e sezonit. Ato janë një burim i mirë i mineraleve, vitaminave dhe fibrave. Lëngu karakteristik që përmbajnë mund të përdoret edhe për salcat...

Kuriozitete 21:15 - 1 Korrik, 2019

Kanceri i prostatës/ Ja si mund ta zbuloni që në fazat e para

Studiuesit zbulojnë se meshkujt me gjene të sapo zbuluara kanë mesatarisht 11 herë më shumë gjasa të kenë tumore agresive sesa pacientët e kancerit të prostatës...

Kryesore Show Biz 20:46 - 30 Qershor, 2019

Rikthehet fuqishëm pas “luftës” me kancerin/ Këngëtarja e famshme ndez skenën

Pas 14 vitesh, këngëtarja e Popit, Kylie Minogue, ka performuar 75 minuta në skenë. Për të  ishte një rikthim shumë i fuqishëm, pasi në të shkuarën...

Kuriozitete 16:40 - 27 Qershor, 2019

Gruaja që i “tronditi” të gjithë/ Rasti i parë në botë me kancer të qafës

Mjekët në Britaninë e Madhe kanë hasur rastin e parë të një kanceri në pjesën e qafës. Jayne Garret, 53-vjeç është një ndër të parat raste...

Life Style 19:02 - 24 Qershor, 2019

Studiuesit japin shpresë/ Kjo vaksinë mund të sulmojë qelizat kancerogjene

Studimi i drejtuar nga Qendra e Kancerit të Kafshëve Flint në Kolorado do të regjistrojë 800 qen të moshës së mesme në një sprovë të vaksinimit...