Connect with Us

All posts tagged "kerpudha"

Life Style 21:32 - 6 Shtator, 2019

Studimi që “habiti” meshkujt/ Konsumoni kërpudha për të luftuar kancerin e prostatës

Studimi më i fundit i shkencëtarëve japonezë i ka habitur meshkujt në mbarë botën rreth sëmundjes së kancerit të prostatës i cili renditet si kanceri i...

Shëndeti 07:05 - 31 Mars, 2017

Ushqimi qe ul kolesterolin

Konsumimi i vetëm 100 gramëve të kërpudhave në ditë për vetëm një javë, ul nivelin e kolesterolit me 12 për qind, treguan studimet shkencore. Në të...

Femra 11:30 - 19 Janar, 2017

Konsumimi i kërpudhave, i domosdoshëm

Kërpudhat radhiten në mesin e ushqimeve më të shëndetshme për organizmin pasi që kanë vlera ushqyese, kanë pak kalori dhe posedojnë veti të mëdha terapeutike. Kërpudhat...

Femra 10:30 - 8 Janar, 2017

Kuroni kancerin me kërpudha

Kërpudha e cila në latinisht quhet “Inonotus obliquus” është një kërpudhë parazitare në mështekën e cila ngjan me një lëvore të djegur. Sipas shkrimëve të studiuesve...

Femra 10:00 - 16 Qershor, 2015

Ja si mund të shmangin kërpudhat në thonjtë tuaj

  Kërpudhat në thonj bëjnë pjesë në pikën më të dobët të “sektorit të bukurisë”. Kërkoni këshillën e mjekut, ose përpiquni t’i trajtoni me truket tona...

Kuriozitete 16:30 - 3 Prill, 2015

Keni dëgjuar për çajin e kërpudhës? Ja çfarë kuron në shëndetin tuaj

Ka një lloj të ri çaji që gjendet në dyqanet ushqimore, i cili po preferohet shumë për shkak të vetive të tij shëndetësore. Ky lloj çaji...