Connect with Us

All posts tagged "kina"

Kuriozitete 13:39 - 16 Mars, 2020

Miliarderi kinez bën gjestin human për SHBA/ Dhuron 500 mijë teste për Coronavirusin dhe 1 milion maska

Miliarderi kinez dhe bashkëthemeluesi i Alibaba, Jack Ma tha se ai do të dhurojë 500 mijë tamponë për testimin e Coronavirusit dhe 1 milionë maska  për...

Kuriozitete 12:53 - 1 Mars, 2020

E pabesueshme/ NASA tregon efektet pozitive të Coronavirusit

Imazhet satelitore tregojnë një rënie dramatike të ndotjes në Kinë pasi shpërthimi i koronavirusit mbylli një pjesë të madhe të industrive në vend dhe udhëtimet. Agjensia...

Kuriozitete 22:10 - 8 Shtator, 2017

Zbuloni sekretin e fshehur të Kinës

Tigrat maltezë kanë qenë në Kinën e Jugut gjatë viteve të fundit, me leshin blu të goditjes, por shumë njerëz besojnë se pretendimet janë të rreme....

Kryesore Show Biz 22:40 - 5 Shtator, 2017

E motra i poston videon raciste/ Gigi Hadid në telashe

Modelja 22 vjeçare, Gigi Hadid duket se është futur jo pak në telashe pas postimit të një video raciste. Videoja e postuar në Instagram nga motra...

Kuriozitete 18:26 - 1 Shtator, 2017

Çmenduria e rradhës nga kinezët/ Treni me shpejtësi 4,000km/h

  Një kompani e hapësirës ajrore kineze do të zhvillojë një tren që ecën me 4,000km/h, për personat që përdorin transportin publik në Kinë. Ata lajmëruan...

Kuriozitete 12:54 - 1 Shtator, 2017

Foto/ 14 gjërat e çuditshme që mund të gjeni vetëm në Kinë

Ndonëse për gjithçka të kopjuar themi “Made in China”, në fakt vendi është më origjinal dhe unik se sa mendojmë. Aty mund të gjesh gjithçka të...

Kuriozitete 23:40 - 16 Gusht, 2017

Kina ka më shumë lojtarë të kësaj loje sesa ka UK popullsinë

Loja kompetitive e quajtur eSports është përhapur në Kinë fuqishëm, me më shumë lojtarë e fansa se popullsitë e disa shteteve. Nëse nuk jeni familjarë me...

Kuriozitete 12:45 - 28 Mars, 2017

Përfitimet nga fruti Longan, ndryshe quhet si “syri i dragoit”

Fruti Longan e ka origjinën nga Kina, por ky është një frutë ekzotik që mund të gjenden në Indi, Tajlandë, dhe në një numër të vendeve...

Kuriozitete 16:45 - 31 Korrik, 2015

Ne 2022, India ia kalon Kines per numrin e popullsise

Është paraparë që India të ketë popullsi më të madhe se Kina, dhe kjo është duke ndodhur më shpejt se sa është menduar. Sipas të dhënave...

Kuriozitete 10:15 - 21 Maj, 2015

Kina ndërton urë prej qelqi

Në Kinë është ndërtuar ura më e tmerrshme në botë. Struktura është thuajse tërësisht në xham dhe lidh Grand Canyon të Parkut Zhangjiajie. Në korrik do të hapet...

Kuriozitete 19:15 - 10 Prill, 2015

Kina mund të ndërtojë tunelin hekurudhor poshtë Malit Everest

Një hekurudhë midis Kinës dhe Nepalit mund të konsistojnë në një tunel nën Malin Everest. Sipas mediave kineze ndërtimi ka filluar. Hekurudha Qinghai-Tibet tashmë lidh pjesën...

Kuriozitete 23:31 - 9 Prill, 2015

Kina mund të ndërtojë tunelin hekurudhor poshtë Malit Everest

Një hekurudhë midis Kinës dhe Nepalit mund të konsistojnë në një tunel nën Malin Everest. Sipas mediave kineze ndërtimi ka filluar. Hekurudha Qinghai-Tibet tashmë lidh pjesën...

Teknologji 19:45 - 6 Prill, 2015

Google nuk beson më tek rrjetet Kineze

ZYRTARISHT, Google ka treguar se nuk ka më besim tek rrjetet e internetit në Kinë. Gjigandi i kërkimit tha dje se nuk do të njihte më...